اخبار

صنعت کامپوزیت در سال 2013

بسپار به نقل از ویگاه انجمن کامپوزیت ایران می نویسد، یک سال دیگر به اتمام رسید و گزارش سایت کامپوزیت تودی (Composites Today) که به وقایع جالب صنعت کامپوزیت در سال گذشته می پردازد، منتشر شد.
در حوزه صنعت خودروسازی، کمپانی های بزرگی مانند کمپانی فورد، جنرال موتور و نیسان جهت عقب نماندن از تکنولوژی های کمپانی BMW ، شروع به استفاده از کامپوزیت سبک وزن در پروژه های خود نمودند.
سال گذشته برای کمپانی BMW سالی پربار بود. این کمپانی آلمانی مشارکت خود را با شرکت SGL Carbon که یک تولیدکننده الیاف کربن است افزایش داد و توانست سریi خودروهای الکتریکی خود را با پوشش کامپوزیت الیاف کربنی راه اندازی نماید.
سال 2013 پنجاهمین سالگرد تاسیس کمپانی لامبورگینی بود. این کمپانی، خودروهای مدل Veneno Roadster و Egoista خود را با الیاف کربن های خارق العاده تجهیز کرد و با این کار توانست تحولی نوین در سبک خود ایجاد نماید.
خودرو دست ساز و عجیب Ferrari LaFerrari، مدل جدید Aston Martin Vanquish ، مدل McLarenP1 و مدل 12C Spider از دیگر خودروهای این کمپانی هستند که در سال 2013 وارد بازار شدند و در همگی آنها از مواد کامپوزیتی الیاف کربنی و تکنولوژی کامپوزیت استفاده شده بود.
در حوزه صنعت هوایی، شرکت هوایی 787 Dreamliner ، در کار طراحی بوئینگ 787 دائماً با مشکلاتی روبرو بود. از جمله این مشکلات: اشکال در بال ها، نشت سوخت، نقص کپسول های آتش نشانی و آتش گرفتن باتری است. در نهایت باعث شد تمامی ناوگان در اواخر ژانویه به دلیل بازرسی های FAA به تعلیق درآید. این شرکت هواپیمایی با انجام تغییراتی در سیستم باتری هواپیما، در اواخر آوریل به پهنه آسمان بازگشت و تصمیم دارد که سال جدید را با فراموش کردن این مشکلات آغاز نماید.
کمپانی ایرباس، سرانجام هواپیمای دارای پوشش کامپوزیت خود را راه اندازی نمود. مدل A350 XWB توانست به عنوان اولین مدل در ماه ژوئن در فرانسه، نمایش مطلوبی داشته باشد. آزمایش های پرواز بسیار زیادی برای این هواپیما طراحی شده است تا بتواند آسمان را در بهار سال 2014 به طور رسمی به تسخیر خود درآورد.
منبع: Composites Today
ترجمه و ویرایش: خانم س. شیرزاد- انجمن کامپوزیت ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا