اخبار

صنعتگران به تنهایی ۶۱ درصد مالیات کشور را پرداخت می‌کنند

بسپار / ایران پلیمر صنعت به تنهایی ۶۱ درصد مالیات کشور را پرداخت می‌کند. این در حالی است که در دنیا این روند برعکس بوده و در اکثر کشورهای پیشرفته سهم مالیات صنعت کمتر از ۱۰ درصد است.

سینا احدیان، کارشناس اقتصادی در برنامه پایش در خصوص وضعیت صنعت در اقتصاد ایران و نحوه پرداخت مالیات در دنیا  تصریح کرد:  سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی، ۱۲ درصد است. اما صنعت به تنهایی ۶۱ درصد مالیات کشور را پرداخت می کند. در دنیا این روند برعکس است.

وی ادامه داد: سهم صنعت در تولید ناخالص کشورهای مالزی، کره جنوبی و فرانسه بیش از ۲۰ درصد است و در پرداخت مالیات نیز ۳.۲، ۱۳.۶ و ۱۶.۵ درصد می باشد. به طور کلی در اکثر کشورهای پیشرفته سهم مالیات صنعت کمتر از ۱۰ درصد است.

احدیان گفت: وقتی وضعیت صنعت ما بدین شکل است، پس توان رقابت با کشورهای پیشرفته را از دست می دهد. در حال حاضر دست دولت در گلوی صنعت گران است و آنها تحت فشار هستند. اساسا مالیات منبع درآمد دولت ها در کشورهای پیشرفته است. همچنین به عنوان ابزار تنظیمی استفاده می شود.

وی تصریح کرد: این مسئله بدین معناست که مالیات ابزاری برای رشد صنایع مولد است. بدین ترتیب که دولت با کاهش مالیات صنایع مولد به رشد و نمو آنان کمک می کند و به نوعی از مالیات به عنوان مشوق استفاده می‌کند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بر اساس قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب سال ۱۳۹۴، واحدهای مستقر در مناطق کمتر توسعه یافته به مدت ۱۰ سال با نرخ صفر مشمول مالیات است. همچنین طبق قانون برای شهرک های صنعتی که فاصله ۱۲۰ کیلومتر تا تهران دارند، ۵ سال معافیت مالیاتی باید در نظر گرفته شود.

احدیان تاکید کرد: پس از این موضوع، هیئت وزیران در تدوین آیین نامه اجرایی این قانون، بندی اضافه می کند که باید فاصله هوایی شهرک ها بیش از ۱۲۰ کیلومتر باشد تا مشمول قانون گردند. همین مسئله باعث شد که خیلی از صنایع اطراف تهران مشمول مالیات شوند. البته نکته جالب ماجرا اینجاست که شهرک های صنعتی قم و سمنان مشمول این فاصله نمی شوند.

وی ادامه داد: البته در توضیح این استثنا باید از آقای رئیس جمهوری و رئیس مجلس سوال شود!

احدیان تصریح کرد: همین اضافه شدن بند به آیین نامه، خیلی از صنایع را به تعطیلی کشاند و باعث شد تولید به انزوا برود. همچنین باعث فرار سرمایه گذاران داخلی و خارجی از تولید شد.

وی ادامه داد: دو نفر از وزرای وقت در همان زمان نسبت به فاصله هوایی صنایع اعتراض کردند. اما تا کنون هیچ اتفاقی صورت نگرفته است.

احدیان با بیان اینکه ۵۲ درصد از ۳۰۰ هزار میلیاردر کشور پرونده مالیاتی ندارند، افزود: ۴۸ درصد مابقی نیز مالیات واقعی خود را پرداخت نمی کنند. در این کشور باید دلالان و پزشکان و وکلا مالیات دهند که درآمدهای راحت و بالا دارند. اما در حال حاضر بار مالیات کشور روی تولید است.

احدیان در پایان گفت: یک ستاد اقتصاد مقاومتی در کشور با فرماندهی معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شد اما تاکنون هیچ تاثیری نداشته است. باید از فرار مالیاتی در کشور جلوگیری کرد و بار پرداخت مالیات را ار دوش کارآفرینان و صنعتگران برداشت.

 

ایسنا

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا