اخبار

صنعت فرش ایران از واردات محصول پرمصرف پلیمری بی‌نیاز می‌شود

بسپار/ایران پلیمر با تمرکز و اولویت گذاری توسعه «پروپیلن محور» پتروشیمی از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیش بینی می‌شود با تکمیل و بهره‌برداری دو طرح «آکریلونیتریل» زمینه بی‌نیازی صنعت فرش از واردات الیاف اکریلیک فراهم شود. توسعه «پروپیلن‌محور» به یکی از سیاست‌های کلیدی و محوری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در قالب تحقق دومین و سومین جهش توسعه صنعت پتروشیمی تبدیل شده تا بخشی از افزایش ظرفیت تولید «متانول» با استفاده از دانش و لایسنس ایرانی به «پروپیلن» تبدیل شود.

بر این اساس، در کنار برنامه‌ریزی برای ساخت طرح تبدیل متانول به پروپیلن، احداث دو خط لوله انتقال «پروپیلن» در شمال و جنوب کشور هم در دستور کار قرار گرفته است و در این بین هرچند در نگاه اول به نظر می رسد که هدف از توسعه «پروپیلن محور» صنعت پتروشیمی صرفا افزایش تولید محصول پرطرفدار پلی پروپیلن در کشور بوده اما برنامه ریزی متمرکزی با هدف تکمیل هوشمندانه زنجیره ارزش پروپیلن در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار گرفته است.
در شرایط فعلی یکی از محصولات وارداتی زنجیره پروپیلن به کشور «آکریلونیتریل» بوده که بخشی از این محصول با هدف تامین واحدهای تولید رزین‌های ABS  در پتروشیمی تبریز و قائد بصیر از کشورهای آسیایی وارد شده و به زودی با بهره برداری از واحد جدید ABS پتروشیمی جم حجم واردات این محصول افزایش می یابد.
علاوه بر این در صنایع تکمیلی پتروشیمی همچون واحدهای تولیدکننده الیاف اکریلیک، اکریل آمید، نیتریل رابر و ادیپونیتریل هم به شدت به تامین و واردات آکریلونیتریل نیاز دارند.
در این راستا، همزمان با ساخت پتروشیمی ارگ در «ماهشهر» با هدف تولید سالانه حدود ۱۰۰ هزار تن آکریلونیتریل که تکمیل کننده زنجیره پروپیلن است با اتصال پتروشیمی تبریز به خط اتیلن غرب ساخت یک واحد جدید آکریلونیتریل هم در این مجتمع پتروشیمی در دستور کار قرار گرفته است.
پتروشیمی تبریز با تشریح برنامه های جدید توسعه ای یکی از طرح های آتی این مجتمع پتروشیمیایی را احداث یک واحد جدید ۱۰۶ هزار تنی آکریلونیتریل عنوان کرده که با ساخت آن عملا احداث دو واحد تولید این محصول پتروشیمی در کشور آغاز می شود که می تواند علاوه بر تامین کامل نیازهای داخلی، کشور را به صادرکنندگان این محصول تکمیل کننده زنجیره پروپیلن‌ها هم تبدیل کند.
از سوی دیگر باید به این نکته هم تاکید شود با توسعه ساخت و توسعه صنایع فرش در کشور یکی از محصولات مورد نیاز صنعت فرش، الیاف اکریلیک بوده که از محصولات زنجیره اکریلونیتریل است.
نیپنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا