اخبار

طرح کلان ملی رنگ بر پایه آب عملیاتی می شود

بسپار می نویسد، رییس پژوهشگاه پلیمرو پتروشیمی ایران گفت: طرح کلان ملی ‘رنگ بر پایه آب ‘ با توجه به اهمیت حفظ محیط زیست و تولید رنگ های ترافیکی بر پایه آب توسط محققان این پژوهشگاه عملیاتی می شود . رنگ ها معمولا از دو بخش رزینی و رنگ دانه تشکیل شده اند و آنها برای قابل استفاده بودن باید سیال و روان باشند .در رنگ های معمولی برای روان و سیال شدن از حلال های نفتی استفاده می شود . این مواد بسیار گران و در عین حال بعد از استفاده در سطح به مرور بخار می شوند و برای محیط زیست و سلامت انسان بسیار مضر هستند.اما در رنگ ها بر پایه آب برای روان و سیال شدن از رزین ها و مواد اولیه ای استفاده می شود که قابل حل شدن در آب هستند، در واقع برای روان شدن رنگ به جای مواد نفتی از آب استفاده می شود.
تحقیقات نشان داده است این روش نه تنها ماندگاری رنگ را کاهش نمی دهد بلکه کاملا مانند رنگ های دیگر با دوام و دوستدار محیط زیست هستند.
علی اکبر یوسفی در گفت و گو با ایرنا افزود: در حال حاضر ظرفیت و دانش تولید رنگ ها بر پایه آبی در کشور وجود دارد و با برنامه ریزی های اصولی و عملی می توانیم این دانش را کاملا بومی سازی کنیم.
وی اظهار داشت: این نوع رنگ ها وابسته به رزین هایی (مواد افزودنی) هستند که در آب قابل حل باشد که تاکنون مواد اولیه مورد نیاز این رزین ها در داخل کشور تولید نشده است و در واقع این رزین ها وارداتی هستند . در صورت تولید این مواد اولیه در داخل کشوردانش تولید رنگ بر پایه آب کاملا بومی می شود.
وی اظهار داشت: در حال حاضر برای تولید این مواد اولیه با چند شرکت ایرانی مذاکره شده است .با بومی شدن این دانش، هزینه تولید این رنگ ها تا حد بسیار زیادی کاهش و کیفیت آن افزایش خواهد یافت و به تدریج مصرف این گونه رنگها در کشور توسعه می یابد .
رییس پژوهشگاه پلیمرو پتروشیمی ایران اظهار داشت: رنگ های ترافیکی بر پایه آب نسبت به رنگ هایی که بر پایه مواد شیمیایی تولید شده اند از کیفیت بهتری برخوردار و برای سلامت انسان نیز بی خطر هستند .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا