اخبار

طرح پسادکتری صنعتی به اجرا در می آید

بسپار می نویسد، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایجاد طرح پسادکتری صنعتی خبر داد و گفت: فارغ‌التحصیلان دکتری باید قبل از اینکه استاد دانشگاه شوند یک سال در صنعت دوره ببینند.
به گزارش فارس، علی اصغر توفیق معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در هجدهمین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: ارتباط صنعت و دانشگاه یکی از قصه‌ها یا غصه‌هایی است که که بالاخره مشخص نیست چه زمانی این ارتباط مشخص می‌شود، به نظر من انتهایی ندارد زیرا صنعت، دانشگاه و دولت‌ها در حال تحول هستند و نوع ارتباط آنها هم در طول زمان فرق می‌کند بنابراین نمی‌توان نقطه‌ای را مدنظر قرار داد و پیوند صنعت و دانشگاه را در آن نقطه متصور شد.

وی افزود: سی سال قبل قانونی را به مجلس پیشنهاد کردیم که به قانون دو در هزار معروف شد که صنایع مکلف شدند میزانی معادل دو در هزار از فروش خود را صرف پژوهش کنند که اگر اجرای این قانون تداوم می‌یافت اتفاقات خوبی رخ می‌داد ولی پس از مدتی این قانون در قانون تجمیع عوارض شهرداری ادغام شد.

وی افزود: حالا قانون رفع موانع تولید را پیشنهاد دادیم و امیدواریم تصویب شود تا واحدهای تولیدی که موانع اعتباراتی را صرف تحقیق و توسعه می‌کنند پنجاه درصد از آن به عنوان مالیات پرداختی قابل قبول تلقی شود.

توفیق ادامه داد: سال ۶۴ حدود ۴ هکتار زمین گرفتیم و برج‌های تحقیقاتی ساختیم که قرار بود پارک‌های علم و فناوری هم ایجاد شود ولی پس از آن وزارت علوم به طور جدی وارد شد و پارک‌ها را ساخت و حالا در وزارت صنعت شهرک‌هایی ساختیم که تاکنون ۶ شهرک فعال شده است.

توفیق گفت: طرح استقرار شرکت‌های فناور هم در مرحله اجرا است و بنا به تصویب کمیسیون علمی- تحقیقاتی هیات دولت قرار شد صنایع هایتک درجه‌بندی شوند که استقرار آنها از مرکز تهران تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری تقسیم‌بندی شود.

توفیق اظهار داشت: برای بحث‌های آموزشی ارتباط صنعت و دانشگاه، تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، وزارت آموزش کار، وزارت ارشاد و وزارت ارتباطات منعقد کردیم که در توافق با وزارت علوم فرصت مطالعاتی داخلی برای اساتید داخل تصویب شد. به طوری که استاد در یک صنعت کار می‌کند و از دانشگاه حقوق و مزایا می‌گیرد و معادل آن را از صنعت می‌گیرد و یک ماه هم می‌تواند به یکی از کشورهای خارجی اعزام شود.

وی افزود: این استاد می‌تواند پروژه‌های ارشد و دکترا را هم هدایت کند ولی نمی‌تواند تدریس کند.

توفیق اضافه کرد: همچنین معاونان پژوهشی دانشگاه‌های کشور به عنوان مشاور رئیس سازمان صنایع در هر استان فعالیت می‌کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایجاد طرح پسادکتری صنعتی خبر داد و گفت: فارغ‌التحصیلان دکتری باید قبل از اینکه استاد دانشگاه شوند یک سال در صنعت دوره ببینند.

وی افزود: ۷۰۸ هزار میلیارد دلار دارایی دنیا در بخش‌های مختلف تقسیم‌بندی شده است که برای متوسط دنیا ۵۰ درصد دارایی‌ها نامشهود بوده است مانند دارایی علمی، در کشورهای پیشرفته ۸۰ درصد نامشهود بوده و در ایران ۱۲ درصد نامشهود است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا