دسته بندی نشده

چرخش در شریک اصلی تجاری/ عراق جای چین را در صادرات کشور گرفت

بسپار/ایران پلیمر مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایرات از صادرات ۵میلیارد دلاری ایران به عراق طی ۷ ماهه سال ۱۳۹۹ خبر داد و گفت: ارزش وزنی صادرات ایران به عراق طی مدت مذکور ۱۷میلیون و ۶۰۰ هزار تن بوده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، فرزاد پیلتن با بیان این مطلب اظهارکرد: در ۷ ماهه سال‌جاری کشور عراق با سهم ۲۷ درصدی از مجموع صادرات ایران‌ و بالا‌تر از چین در صدر بازارهای صادراتی ایران قرار گرفت. وی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد در دوره مذکور پس از عراق، در فهرست مهم‌ترین بازارهای هدف جمهوری اسلامی ایران، چین با ۴/ ۴ میلیارد دلار و سهم ۲۴ درصدی در رتبه دوم، امارات با ۲/ ۲ میلیارد دلار و سهم ۱۲ درصدی در رتبه سوم، ترکیه با ۵/ ۱میلیارد دلار و سهم ۲/ ۸ درصدی در رتبه چهارم، افغانستان با ۳/ ۱میلیارد دلار و سهم ۳/ ۷درصدی در رتبه پنجم اهداف صادراتی کشور قرار داشته‌اند. پیلتن گفت: مقایسه روند صادرات ایران به عراق طی مدت مذکور نسبت به مدت مشابه سال گذشته، نشان‌دهنده رشد وزنی ۲۶ درصدی است. مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی ادامه داد: علاوه ‌بر گاز و برق، میله‌های آهنی، گوجه‌فرنگی، کاشی و سرامیک، هندوانه‌تازه، کولرهای آبی، رب ‌گوجه‌فرنگی، قطعات توربین‌های بخار، پنیر و بیسکویت نیز جزو مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران به عراق محسوب می‌شوند. وی بیان کرد: کشورهای ترکیه با حدود ۲۶ درصد، چین با ۲۵ درصد، کره‌جنوبی با حدود ۶ درصد، هند با ۵ درصد و آمریکا با حدود ۴ درصد سهم از بازار عراق، رقبای جمهوری‌اسلامی ایران در بازار عراق محسوب می‌شوند.

بر اساس این گزارش عراق سالانه حدود ۹۰ میلیارد دلار صادرات و حدود ۳۲ میلیارد دلار واردات از جهان دارد. مهم‌ترین کالاهای وارداتی این کشور گندم، برنج، روغن، شکر، دارو، مصنوعات صنعتی و فلزی، خودرو، تجهیزات نیروگاهی و مخابراتی و مهم‌ترین صادرات آن نیز نفت‌خام، فرآورده‌های شیمیایی، برخی مواد غذایی و حیوانات زنده است.

توافق برای برگزاری کمیته مشترک بازرگانی ایران و قطر

پیلتن در گفت‌وگوی دیگری از توافق درخصوص برگزاری کمیته مشترک بازرگانی ایران و قطر خبر داد و گفت: در جریان هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر که با حضور معاون وزیر و رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران در اصفهان و به ریاست وزیر نیروی ایران و وزیر صنایع و بازرگانی قطر برگزار شد، طرفین درخصوص تشکیل کمیته مشترک بازرگانی به‌منظور بررسی زمینه‌ها و فرصت‌ها، موانع و راهکارهای توسعه روابط تجاری میان دو کشور توافق کردند. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، او با بیان این مطلب اظهار کرد: مذاکرات هیات‌های کارشناسی دو طرف طی نیمه اول ماه جاری به‌صورت ویدئو‌کنفرانس در قالب چند کارگروه و با مسوولیت وزارت نیرو از طرف ایران و وزارت صنایع و بازرگانی قطر برگزار شد. وی ادامه داد: علاوه‌بر تشکیل کمیته مشترک بازرگانی، دو کشور درخصوص حمایت از فعالیت بخش‌های خصوصی دو کشور، مبادله هیات‌های تجاری، مشارکت در نمایشگاه‌های یکدیگر و همچنین استقرار متقابل رایزنان بازرگانی دو کشور توافق کردند. مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی افزود: روابط‌تجاری ایران و قطر در سال‌های اخیر به حدود ۲۵۰ میلیون دلار رسیده است که از این میزان حدود ۲۳۰ میلیون دلار به صادرات ایران به قطر و حدود ۲۰ میلیون دلار به واردات از این کشور تعلق داشته است.

 

دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا