اخبار

عربستان واحد تبدیل مستقیم نفت خام به مواد شیمیایی می سازد

بسپار می نویسد، عربستان در نظر دارد یک واحد تبدیل مستقیم نفت خام به مواد شیمیایی را در شهر صنعتی ینبع این کشور احداث کند.

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان دیروز (سه شنبه ١٣ اسفند) اعلام کرد: این کشور در نظردارد یک واحد با توانایی تبدیل مستقیم نفت خام به مواد شیمیایی بدون نیاز پالایش و فرآوری اولیه، بسازد.

توسعه بخشهای پتروشیمی عربستان، بخشی از راهبرد ریاض برای تنوع بخشی اقتصاد به شدت وابسته به درآمدهای نفتی است.

شرکتهای شیمیایی به طور معمول نفت خام پالایش شده را به محصولات پتروشیمی همچون اتیلن و پروپیلن که برای صنایع پلاستیک سازی و دیگر محصولات به کار می رود، تبدیل می کنند.

شرکت آمریکایی اکسون موبیل، سال گذشته نخستین واحد فرآوری مستقیم نفت خام به مواد شیمیایی را در سنگاپور احداث کرد.

بزرگ ترین صادر کننده نفت جهان هم اکنون تصمیم دارد به کمک شرکت سعودی بیسیک اینداستریز (سابیک)، یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده مواد شیمیایی در جهان، یک واحد تبدیل مستقیم تولید نفت خام به مواد شیمیایی را در شهر ینبع عربستان بسازد.

وزیر نفت عربستان در کنفرانسی در شهر ینبع واقع در امتداد سواحل دریای سرخ، گفت: وزارت نفت عربستان با همکاری شرکت سابیک روی فن آوری خلاقانه این طرح مطالعه کرده اند تا یک مجموعه صنعتی یکپارچه برای تولید مستقیم محصولات پتروشیمی از نفت خام (بدون نیاز به ایجاد پالایشگاه) بسازند.

وی گفت: این پروژه می تواند به اشتغالزایی برای جوانان در بندر صنعتی ینبع که محل تجمع تأسیسات پتروشیمی و پالایشگاهی است، کمک کند.

شرکت دولتی سعودی آرامکو عربستان سالهاست که به دنبال راههایی برای ساخت اتیلن و پروپیلن به صورت مستقیم از نفت خام است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا