اخبار

آیا عرضه PET بر خلاف مصوبه کارگروه تنظیم بازار کاهش یافت؟

بسپار / ایران پلیمر بر اساس کف عرضه تعیین شده توسط دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی، میزان کف عرضه های پلی اتیلن ترفتالات نساجی از میزان ۵۵۰۰ تن برای پاییز به میزان ۵۲۰۰ تن برای زمستان کاهش یافته است که نشان از افت ۳۰۰ تنی دارد.

با این وجود حتی اگر همین کف عرضه را هم در نظر بگیریم، میزان عرضه شده بیش از ۷۰۰ تن کمتر از کف تعیین شده بوده است.
در این راستا فعالان بازار بر این باورند که این اقدام می تواند نشان دهنده تمرد پتروشیمی از اجرای مصوبات جدید کارگروه تنظیم بازار باشد.

این در حالی است که رقابت ها برای پت بطری نیز به شدت بالا رفته بود و فعالان این صنعت میزان کنونی عرضه ها را نیز ناکافی می دانند.

بر اساس مصوبات جدید، کف عرضه پلی اتیلن ترفتالات بطری نیز ۴۶۰۰ تن برای زمستان است که از این میزان نیز در معاملات روز گذشته تنها حدود ۴ هزار تن عرضه شد.

شایان ذکر است که کف عرضه های پلی اتیلن ترفتالات بطری از ۵۵۰۰ تن در پاییز به ۴۶۰۰ تن در زمستان کاهش یافته که این میزان کاهش، رقم قابل توجهی است.

منابع آگاه در کمیته تخصصی پتروشیمی بر این باورند که کف عرضه های پتروشیمی تندگویان در راستای رسیدن به فصل زمستان کاهش پیدا کرده است.

این کاهش کف عرضه می تواند به این دلیل باشد که پتروشیمی تندگویان در ماه های اخیر حجم بالایی از فروش سلف را داشته است و برای جبران این فروش ها باید عرضه نقدی خود را کاهش داده و آمار تولید خود را بالا ببرد.

با این وجود مساله مهم این است که در شرایطی که مصوبه کارگروه تنظیم بازار افزایش عرضه ها را در دستور کار پتروشیمی ها قرار داده، چرا باید عرضه ها تا این حد کاهش پیدا کنند؟

 

اینپیا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا