اخبار

عمان پیشتاز رشد صنعت پتروشیمی در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس

بسپار/ایران پلیمر می نویسد، صنعت پتروشیمی عمان با سهم ۵۱ درصدی از ارزش افزوده ایجاد شده از سوی بخش تولید این کشور رشدی قابل توجه را به ثبت رساند.

 صنعت پتروشیمی عمان بالاترین مشارکت صنایع پتروشیمی در رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) را در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس (GCC) ثبت کرد. در سال ۲۰۱۶ میلادی، صنعت پتروشیمی عمان با سهم ۵۱ درصدی از ارزش افزوده ایجاد شده توسط بخش تولید این کشور (manufacturing sector)، رشدی ۴۷ درصدی را در مقایسه با سال ۲۰۱۵ رقم زد.
بر اساس این گزارش، داده های یادشده در گزارشی تحت عنوان “آمار و ارقام صنایع شیمیایی و پتروشیمی کشورهای حاشیه خلیج فارس در سال ۲۰۱۶ میلادی” توسط انجمن صنایع شیمیایی و پتروشیمی خلیج فارس (GPCA) منتشر شد. این گزارش به بررسی نقش صنایع شیمیایی در متنوع ساختن اقتصاد منطقه ای و تسریع رشد اقتصادی مستقل از نفت پرداخته است.
گزارش یادشده خاطرنشان کرد: صنایع شیمیایی کشورهای حاشیه خلیج فارس مشارکتی به ارزش ۴۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در اقتصاد کشورهای این منطقه داشته است که معادل یک سوم ارزش افزوده بخش تولیدی و ۲۹ درصد از درآمد این بخش است.
حجم تولید صنایع شیمیایی کشورهای حاشیه خلیج فارس با بالاترین نرخ در پنج سال گذشته افزایش یافت و تولیدات شیمیایی کشورهای منطقه با رشد ۸.۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی به ۱۵۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسید. کشورهای حاشیه خلیج فارس در سال ۲۰۱۶ درآمد حاصل از فروش ۷۷ میلیون دلار را گزارش کردند که البته به دلیل تغییرات قیمت جهانی محصولات پتروشیمی، سه درصد پایین تر از سال پیش از آن بود.
صنایع شیمیایی به طور مستقیم ۱۵۲ هزار و ۱۰۰ فرصت شغلی را در کشورهای این منطقه ایجاد کرده و ۵۸۴ میلیون دلار به حوزه تحقیق و توسعه اختصاص یافته است.

 منبع:نیپنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا