اخبار

عودت پلکانی مالیات بر ارزش افزوده به صادرکنندگان

بسپار/ ایران پلیمر موضوع مالیات بر ارزش افزوده صادرات، ماه‌ها است که به یکی از معضلات اصلی صادرکنندگان کشور تبدیل شده است، به نحوی که بنا به اعلام سازمان امور مالیاتی، بالغ بر ۲۵۰۰ تا ۲,۷۰۰ میلیارد تومان از منابع مالی صادرکنندگان، نزد این سازمان بلوکه شده و به دلیل تأخیر در ارائه فهرست اسامی صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی کرده‌اند، از سوی بانک مرکزی، این سازمان نمی‌تواند مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان را به موقع پس دهد.

مطابق با قانون، سازمان امور مالیاتی مکلف است که حداکثر ظرف مدت یکماه، مالیات بر ارزش افزوده دریافتی از صادرکنندگان را به حساب آنها واریز کرده و مسترد نماید، اما از سال گذشته به دلیل شرایط خاص ارزی کشور، دولت تمامی صادرکنندگان را مکلف به رفع تعهد ارزی نموده و از سوی دیگر، استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات را نیز در قانون بودجه سال ۹۸ کل کشور، منوط به رفع تعهد ارزی و صدور گواهی نامه از سوی بانک مرکزی و ارسال آن به سازمان امور مالیاتی کرده است.

بر این اساس به دلیل تاخیرهایی که بانک مرکزی در ارسال فهرست اسامی صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی کرده‌اند، مالیات بر ارزش افزوده صادرکنندگان، ماه‌ها است که بازگشت داده نمی‌شود و بخش عمده‌ای از منابع مرتبط با نقدینگی آنها را در این قالب بلوکه کرده است.

حال خبرها حکایت از آن دارد که قرار است به تناسب رفع تعهد ارزی که صادرکنندگان انجام می‌دهند، مالیات بر ارزش افزوده آنها به سرعت بازگشت داده شود. یک مقام مسئول در نظام بانکی در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: قرار بر این است که بانک مرکزی فهرست صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی کرده اند، حداکثر ظرف مدت یکماه به سازمان امور مالیاتی ارائه داده و در آن حتی اگر صادرکننده‌ای بخشی از ارز حاصل از صادرات خود را بازگردانده باشد، به تناسب همان مبلغ، مالیات بر ارزش افزوده او نیز بازگشت داده شود.

وی افزود: بر این اساس اگر یک صادرکننده ۷۰ درصد یا بیشتر از ارز حاصل از صادرات خود را بازگردانده باشد، تمام مالیات بر ارزش افزوده پرداختی او بابت صادرات، به حسابش برگشت داده می‌شود و به همین تناسب، سایر صادرکنندگان نیز منابع پرداختی خود را از سازمان امور مالیاتی بازمی ستانند.

این مقام مسئول گفت: از این پس، بازگشت مالیات بر ارزش افزوده صادرات به صورت پلکانی مسترد خواهد شد.

 

 

منبع: مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا