اخبار

فتوکاتالیست پایه آلی برای بسپارش سریع

بسپار می نویسد، یک تیم تحقیقاتی متشکل از دانشمندان و کارشناسان دانشگاه کالیفرنیا و شرکت Dow روش جدیدی برای غلبه بر موانع موجود بر سر راه گسترش روش بسپارش رادیکالی کنترل شده پیدا کرده اند. در صنعت بسپارها روشی با نام بسپارش رادیکالی انتقال اتم (ATRP) وجود دارد که روشی شناخته شده برای تولید گستره وسیعی از بسپارها می باشد که کاربرد آنها از صنعت چسب تا الکترونیک وسعت دارد. اما کاربرد بسپارهای تهیه شده با روش ATRP به دلیل استفاده از کاتالیستهای فلزی در این فرآیند و ایجاد آلودگیهای فلزی ناشی از آن در برخی از صنایع مانند صنعت پزشکی محدود شده است.
در این روش جدید بجای استقاده از کاتالیستهای فلزی در فرآیند بسپارش رادیکالی از کاتالیستهای بر پایه مواد آلی استفاده می¬شود. Craig Hawker، مدیر Dow Material Institute در دانشگاه کالیفرنیا می¬گوید: مهمترین چالش موجود در این زمینه این بود که چطور می¬توانیم این کار را بدون فلز انجام دهیم. بر این اساس ما به دنبال کاتالیست آلی بودیم و آن را در phenothiazine پیدا کردیم. بنابراین در حال حاضر میتوان این فرآیند بسپارش را بدون ترکیبات مس انجام داد. ترکیباتی که برای ارگانیسمها و سلولها سمی و خطرناک هستند.
این تحقیق بصورت مقاله ای تحت عنوان “Metal-Free Atom Transfer Radical Polymerization” در مجله American Chemical Society به چاپ رسیده است.
Hawker معتقد است که این نتیجه سبب می شود تا روش بسپارش رادیکالی گسترش یابد و زمینه های کاربردی وسیعتری پیدا کند. همچنین پنجره جدیدی نیز به روی کاتالیستهای فتورداکس پایه آلی گشوده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا