اخبارمقالات

اختصاصی بسپار/ فرصت های شتابدهنده نانو پوشش ها در هند

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر نانو پوشش ها، پوشش های مبتنی بر فناوری نانو با استفاده از ذرات و یا لایه های بسیار نازک نانو هستند که به منظور انتقال خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاصی به زیرآیند، استفاده می شوند. پوشش های نانویی می توانند به راحتی برای چندین بار استفاده شوند. آینده بازار جهانی پوشش های نانویی با فرصت هایی که در صنایعی چون نگه دارنده های غذایی، پوشش های فلزی، نساجی و … دارند، امیدوارکننده به نظر می رسد. افزایش تقاضا برای فناوری نانو در کشور هایی مثل چین، ژاپن و هند از رشد بازار پوشش های نانو در آسیا و منطقه اقیانوسیه حمایت می کند. افزایش سرمایه گذاری های تجاری و دولتی در بخش هایی مانند خودرو، زیرساخت ها، پروژه های حمل و نقل دریایی و تولیدات کلی و عمومی، به سرعت در حال افزایش است. دولت هند وجوه مختلفی را برای تشویق کارآفرینان در نظر گرفته است. این مقاله به فناوری مواد پیشرفته در عصر کنونی می پردازد.
کلید واژه ها: فناوری نانو، پوشش های نانو، شتاب دهنده
1. مقدمه: پوشش نانو به فیلم های نازک در مقیاس نانو گفته می شود که به منظور ایجاد یا بهبود ویژگی های مواد مانند محافظت در برابر خوردگی، کاهش اصطکاک، خواص ضد رسوب و ضد خزه و خود تمیز شوندگی، روی سطح اعمال می شود. این پوشش ها بخش قابل توجهی از تولید محصولات پوشش داده شده چند منظوره در زمینه های مختلف مانند دریایی، هوافضا، دفاعی، پزشکی و … فراهم می کنند. پوشش های نانو، فناوری پر طرفدارتری هستند زیرا پوشش های مرسوم محدودیت هایی از قبیل: چسبندگی نامناسب بین لایه پوششی و زیرآیند، عدم استحکام کافی، انعطاف پذیری کم تر، دوام کم تر و مقاومت در برابر سایش ضعیف تر، داشتند. این موارد و نقایص در مورد پوشش های مرسوم را می توان با پوشش های نانو برطرف کرد. پوشش های نانو در زمینه های ضد خوردگی، ضد آّب کردن و پایین آوردن کشش سطحی، ضد باکتری، ضد سایش، خودترمیم کننده ها و ضد انعکاس کننده ها در حال ظهور و رشد است.
2. کاربرد های پوشش های نانو
پوشش های نانو یک بستر و میدان در حال رشد و توسعه است و در حال حاضر در برخی از کاربرد ها در حالی که بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر با توان بالقوه عالی، در حال بررسی هستند، استفاده می شوند. برخی از کاربرد های پوشش های نانو در زیر خلاصه می شوند:
ویژگی ضدخوردگی محافظت از سطوح فلزی و غیر فلزی در برابر فرسایش و پوسیدگی در شرایط محیطی است. پوشش های نانو بین ذرات نانو و سطح مواد پیوند جدیدی بوجود می آورند. پوشش های ضد باکتری، در کاهش رشد ریز جانداران به سطوح کمک می کنند. این مورد به عنوان زمینه ای محبوب برای پوشش های نانو در نظر گرفته شده است و هم چنین می توانند نقش اساسی در بسیاری از تهدید های جدی داشته باشند. پوشش های سدگر حرارتی عمدتا روی سطوح فلزی و در دماهای بالا و عموما بر روی توربین های گاز، شارژر های توربو و … اعمال می شوند. نانو ذرات مورد استفاده در این مورد آلومینا، سیلیس و سریا هستند. سایش فرآیند ساییده شدن توسط اصطکاک است. پوشش های مقاوم در برابر سایش در محیط هایی استفاده می شوند که استفاده از روان کننده ها نامناسب است. این پوشش ها به مواد در راستای طول عمر بیش تر و عملکرد بهتر کمک می کنند. مواد معمولی که برای پوشش های مقاوم در برابر سایش استفاده می شوند کاربید کروم، اکسید کروم و کاربید تنگستن هستند. پوشش های خودترمیم شونده، توانایی و قابلیت درونی پوشش را برای ترمیم در برابر آسیب های درونی یا با تحریک عوامل خارجی، بیان می کند. برخی از جنبه های محبوب پوشش های خود ترمیم شونده در بازار را می توان در تلفن های همراه، بازارهای خودرو و پوشرنگ های تزئینی یافت. پوشش های ضد بازتاب بیش تر در محصولات نوری مانند عینک های چشمی و بهبود بازده صفحات خورشیدی استفاده می شوند.
3. فرصت های تجاری در پوشش های نانو

مهندس فهیمه رفیعی، کارشناس ارشد مهندسی پلیمر صنایع رنگ، پژوهشگاه رنگ

 

(ادامه دارد …)

متن کامل این گفت و گو را در شماره 217 دوماهنامه پوشرنگ  از گروه مجلات بسپار بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق فیدیبو و طاقچه قابل دسترسی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا