مقالات

فناوری تولید فیلم دومحوره

برگردان: مهندس فاطمه خودکار
f.khodkar@gmail.com
چکیده
اگرچه فیلم هایی که در دو راستا جهت گیری شده اند اغلب در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شوند با این حال کاربردهای دیگری نیز دارند. محصولات آسیایی فیلم BOPP به سرعت رو به رشد است. در ادامه برخی از شرکت های پیشتاز در این زمینه معرفی شده است.
* شرکت Brückner (www.brueckner.com)
شرکت Brückner برخی از موفقیت¬های اخیر خود را به ویژه در تولید فیلم¬های خازن گزارش کرده است. شرکت Zhejiang Nanyang واقع در Taizhou، تولیدکننده¬ی پیشتاز فیلم¬های پلاستیکی نظیر فیلم¬های جداساز باطری (Battery Separator)، فیلم¬های BOPET ضخیم نوری و صنعتی و تمام انواع فیلم¬های خازن BOPP (اعم از صاف، زبر و فلزکاری شده) است.
اخیرا خط جدیدی از شرکت Brückner که دارای برونداد kg/hr 1100 است و عرض کار (working width) آن می¬تواند بین ۶/۷ و ۷/۸ متر تنظیم شود، سفارش داده شده است. شرکت اظهار می¬دارد که این خط، ۴۰% برونداد بیشتر از خط¬های موجود دارد.
همزمان Brückner با تامین کردن خط ۱/۵ متری به شرکت Zhong Li Fang Industrial کمک می¬کند که این شرکت وارد چنین بازار مشابهی شود. این خط، فیلم BOPP-C (فیلم خازن) با ضخامت ۱۵-۴ میکرون را با حداکثر برونداد kg/h 600 تولید می¬کند. پیش از این، Brückner خطی با عرض ۸/۵ متر را برای شرکت Foshen Plastics تامین نمود تا فیلم BOPP-C با ضخامت ۱۲-۲ میکرون را با سرعت m/min 350 و برونداد kg/h 500 تولید کند.
اکنون استفاده از فناوری کشش همزمان (stretching simultaneous) با نام Lisim از شرکت Brückner در خط تولید BOPP امکان¬پذیر است. شرکت اظهار نمود که این فناوری با استفاده از گیره¬هایی که با موتورهای خطی (بدون هیچ¬گونه اتصال مکانیکی) کار می¬کنند امکان درجه¬ی آزادی جدیدی از تنظیمات را فراهم می¬کند.
جدیدترین مدل Lisim امکان تولید فیلم¬های خازن بسیار نازک تا ۲ میکرون را با مقدار جمع¬شدگی قابل تنظیم فیلم هم در راستای دستگاه و هم در جهت عرضی فراهم می¬کند.
هم¬چنین Brückner برخی از پیشرفت¬ها در خطوط رانشگری خود را در نمایشگاه K2013 معرفی نمود. این محصولات شامل خط جدید تولید فیلم¬های BOPP با سرعت¬های بیشتر از مدل قبل (m/min 525) است. در مرکز خط، سامانه¬ی حمل و نقل جدیدی در جهت¬دهنده¬ی جهت عرضی TDO (transverse direction orienter) است تا پایداری عملیات در سرعت¬های زیاد افزایش یابد. با استفاده از ابعاد جدید، انتقال انرژی کاراتری فراهم می¬شود و با استفاده از بسپارهای جدید با اصطکاک کم¬تر، نیاز به روانکاری کاهش می¬یابد.
هم¬چنین واحد کشش طولی جدید (MDO) (longitudinal stretching unit) با غلتک¬های تماسی قابل تنظیم به-طور خودکار، شرایط تولید پایداری را در سرعت¬های زیاد اطمینان می¬دهد. به¬علاوه خروج کاراتر آب در غلتک سرمایی و واحد جمع¬کن با نوسان کم¬تر با غلتک تماسی بهینه شده وجود دارد.
مدل جدید Lisim برای تولید فیلم¬های نازک¬تر (۷۵-۵/۰ میکرون) و با کیفیت زیاد شامل فیلم¬های بسته¬بندی پلی¬آمید یا فیلم¬های خازن BOPP و BOPET بسیار نازک طراحی شده است (شکل ۱). این سامانه برای کشش همزمان فیلم¬های نازک¬تر با بازدهی انرژی بیشتر در آون کشش قرار دارد. هم¬چنین سامانه¬ی تهویه و نیرو محرکه (drive power) درون آون کشش کار می¬کند.

شکل ۱: مدل جدید Lisim برای تولید فیلم¬های ۷۵-۵/۰ میکرون
* شرکت Andritz Biax (www.andritz.com)
شرکت استرالیایی Andritz Biax خط تولید با عرض ۷/۸ متر را برای شرکت آلمانی Treofan (سازنده¬ی فیلم BOPP) تامین نمود (شکل ۲). برنامه¬ریزی شده است که این خط در اواسط سال ۲۰۱۵ شروع به تولید کند. Andritz خط را به گونه¬ای طراحی کرده است که می¬تواند انواع فیلم¬های بسته¬بندی و فیلم¬های برچسب (Label films) (نظیر فیلم برچسب ۵ لایه) را تولید کند. هم¬چنین امکان ساخت فیلم با ضخامت¬ها و چگالی¬های مختلف را فراهم می¬سازد. به¬علاوه این طراحی امکان می¬دهد که مدت زمان عملکرد درست دستگاه (uptime) بیشتر و با مصرف انرژی کم¬تر صورت گیرد.
تغییر سریع محصول عاملی مهم است که همراه با تجهیزات چنده¬زنی مستقیم با عملکرد زیاد (high-performance direct dosing) برای تامین مواد و جدیدترین فناوری جمع¬کردن فیلم (winding) موجود است.

شکل ۲: خط تولید با عرض ۷/۸ متر از شرکت Andritz Biax
هم¬چنین شرکت Andritz فناوری خود را در نمایشگاه Chinaplas اخیر در شانگهای نشان داد. این شرکت، مرکز خدمات پس از فروش خود را برای خدمات¬دهی به مشتریان آسیایی خود در چین گسترش داده است. این خط دارای فناوری Mesim (فرایند کشش همزمان فیلم به¬طور مکانیکی) برای ساخت فیلم¬های جهت¬گیری شده¬ی دو محوره است. فیلم ¬می¬تواند در جهت دستگاه با نسبت¬های کشش ۶/۰ تا ۷ جهت¬گیری شود. در جهت عرضی نیز می¬تواند با نسبت ۱ تا ۱۰ کشیده شود. هم¬چنین شرکت اظهار می¬دارد که فیلم می¬تواند با جهت¬گیری کشش ۴۵ درجه با بیشترین دقت تولید شود. به¬علاوه طراحی سامانه¬ی گیره¬های زنجیروار موجب بیشترین بازدهی انرژی در تمام دستگاه-های کشش همزمان می¬شود.

* شرکت Hosokawa Alpine (www.hosokawa-alpine.com)
شرکت Hosokawa Alpine تعدادی از فناوری¬های کشش فیلم خود را در نمایشگاه k2013 در آلمان معرفی نمود. در طول نمایشگاه، خط کشش فیلم تک¬جهته Alpine MDO 20/11 به نمایش گذاشته شد. این خط دارای عرض کار mm 2000، ۱۱ غلتک و سرعت خروجی تا m/min 200 است. هم¬چنین می¬تواند با نسبت جهت¬گیری کم¬تر یا معادل ۱۰:۱ تنظیم شود. در طول نمایشگاه، خط با سامانه¬ی Trio (Trim Reduction for Inline Orientation) رانشگری شد. با استفاده از این خط تولید فیلم لایه¬ای برای زیپ کیف¬ها (شکل ۳) با استفاده از مواد شرکت Borealis و فیلم بسته¬بندی مواد غذایی با استفاده از مواد شرکت Total به نمایش گذاشته شد.

شکل ۳
منبع:
Lou Reade, “Pulling together: biaxial film technology”, June, 2014, FILM & SHEET EXTRUSION

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا