مقالات

کاربرد خاک سیلیس دار Neuburg در پوشش های ضد خوردگی

بسپار می نویسد، امروزه استفاده از پرکننده های عامل دار در کنار رزین و رنگدانه های ضد خوردگی نقش مهمی را در پوشش های آلی جهت محافظت از فلزات بازی می کنند. پرکننده ها و اصلاحات متفاوت روی سطح آنها، نقطه شروعی برای توسعه فرمول های اجرایی بهتر می باشد. در گذشته، عمدتا فرمول های سنتی با درصد حلال بالا مورد استفاده قرار می گرفتند. امروزه تمام تلاش جهت توسعه فرمول های بر پایه سیستم های آبی و یا سیستم های بدون حلال است. مطالعات گسترده ای در این زمینه با هدف محدود کردن انتشار ترکیبات آلی فرار، (مطابق با دستورالعمل VOC اروپا ) در حال انجام است. استفاده از پوشش های با درصد ماده جامد بالا، به دلیل مقدار حلال کمتر و در نتیجه کاهش انتشار ترکیبات فرار، یک گام مناسب به سمت این هدف می باشد.

علاوه بر این، این پوشش ها اغلب حاوی فسفات روی به عنوان رنگدانه ضد خوردگی و پرکننده هایی برای بهبود خواص مکانیکی هستند.

با این حال، قوانین سخت گیرانه برای محدود کردن استفاده از مقادیر بالای فسفات روی در حال افزایش است. هرچه مقدار رنگدانه ضد خوردگی در فورمولاسیون کمتر شود، اهمیت انتخاب یک پرکننده مناسب بیشتر می شود.

برای مقابله با این چالش، هافمن مینرال راه حل استفاده از پرکننده های خاص و طراحی شده را برای تولید پوشش هایی پیشنهاد می دهد که عوامل مورد نیاز برای فناوری روز دنیا را تامین کنند.

خاک سیلیسی Neuburg که پایه تمام محصولات معدنی هافمن است، منحصرا از معادن جنوب آلمان، جایی که کارخانه هافمن مستقر شده است، استخراج می شود. این خاک معدنی منحصر به فرد یک ترکیب طبیعی از ذرات سیلیس و کائولینیت های صفحه ای می باشد. یک مخلوط سست که با روش های فیزیکی امکان جدا کردن آنها از یکدیگر وجود ندارد. بخش سیلیسی این خاک به طور طبیعی و در اثر گذشت زمان به صورت دانه های ریز کروی شکل گرفته است که این دانه ها توده هایی از ذرات ریزتر اولیه با قطر حدود ۲۰۰ نانومتر هستند.

این ساختار منحصر به فرد منجر به ایجاد خواصی مانند سطح ویژه و جذب روغن نسبتا بالا، رفتار رئولوژیکی و خواص کاربردی گوناگون می شود.

در پوشش های ضد خوردگی، نه تنها قابلیت پراکنش خوب پرکننده، بلکه مقاومت در برابر خوردگی و خصوصیات تشکیل فیلم در پوشش نهایی نیز داری اهمیت است. به همین دلیل، محصولاتی که Aktisil نامگذاری شده اند با هدف تامین این نیازها برای مصرف کنندگان تولید شده اند.

این پرکننده های خاص به روش اصلاح سطح خاک سیلیسی  Neuburg با عوامل شیمیایی (اغلب سیلان ها) ساخته شده اند. واکنش کوپلینگ، گروه عاملی سیلان را به سطح پرکننده متصل می کند و به آن خواص قابل توجهی می دهد.

برای پوشش های ضد خوردگی دو محصول خاص قابل ذکر است: Aktisil AM  و Aktisil PF 777 . این دو نوع پرکننده سبب افزایش چگای پیوندهای عرضی و یا افزایش خواص آبگریزی در پوشش نهایی می شوند. این خصوصیات باعث کاهش نفوذ آب، اکسیژن و یون ها در پوشش می شوند که عوامل پیش برنده واکنش های شیمیایی اکسیداسیون و ایجاد خوردگی می باشند. این مکانیسم سبب بهبود قابل توجه در عملکرد پوشش در مقابل خوردگی می شود.

استفاده از پرکننده های فوق علاوه بر کاهش مصرف رنگدانه های ضدخوردگی ( که دارای مشکلات زیست محیطی هستند) منجر به کاهش هزینه های فرمول نهایی می شود.


(ادامه  دارد …)

متن کامل این مقاله را در شماره ۱۸۰ام دوماهنامه پوشرنگ که در شهریورماه منتشر شده است بخوانید. 

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکارخانم ارشاد تماس بگیرید. امکان اشتراک آنلاین بر روی صفحه اصلی همین سایت وجود دارد .

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا