اخبار

ماجرای ترخیص ۷۰ میلیون یورو کالاهای پرحاشیه/ 27 هزار یورو اسباب بازی در انتظار تعیین تکلیف

بسپار / ایران پلیمر   گروه ۴ مجموعه‌ای از کالاهایی هستند که در چند سال اخیر ترخیص آنها از گمرکات و بنادر با مشکلاتی مواجه بود ولی به هر حال با دستور رئیس جمهور در سال جاری برای حل و فصل مشکلات مربوط به کالاهای رسوب کرده در گمرک این گروه کالایی نیز در جریان بررسی قرار گرفت، اما اینگونه نبود که در مورد آنها نیز مانند سایر کالاها تصمیم گیری شود. به هر صورت کالاهای گروه ۴ نیز مانند خودروهای دپو شده جریان خاص خود را داشته و جدا از سایر کالاها در مورد آنها تصمیم گیری شد.  

چندی پیش بود که وزیر اقتصاد بعد از بازدیدی که از گمرک خرمشهر داشت در کنار پیشنهادی که برای تعیین تکلیف خودروهای مانده در گمرک مطرح کرد پیشنهادی را نیز در راستای تعیین تکلیف و ترخیص کالاهای گروه ۴ به هیات دولت ارائه کرده بود تا اینکه در جلسه ۱۶ بهمن ماه هیات وزیران در رابطه با خودروهای دپو شده و البته کالاهای گروه ۴ به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی تصمیم گیری کرد.

با توجه به اقلامی که در گروه ۴ وجود داشت در رابطه با ترخیص آنها حواشی زیادی ایجاد شده و مطرح بود که دولت نسبت به ترخیص کالاهای ممنوعه و یا آنهایی که کالاهای لوکس و غیرضروری هستند در شرایط ارزی موجود اقدام می‌کند.  

در بین این کالاها انواع مختلف از جمله پوشاک، آلات موسیقی، ژل‌های تزریقی، غذای حیوانات و حتی قطعات و کالاهای اولیه کارخانجات صنعتی دیده می‌شد که مجموع ارزش آن به حدود ۷۰ میلیون یورو می رسد.

اما تازه‌ترین توضیحاتی که ارونقی -معاون فنی و امور گمرکی ایران -در رابطه با ترخیص کالاهای گروه ۴ ارائه کرده از این حکایت دارد که کلیه این اقلام قبل از ممنوعیت وارد بنادر و گمرکات شده و به دلایل مختلف صاحبان کالا نتوانسته‌اند در مهلت‌های قانونی قبلی نسبت به ترخیص این کالاها اقدام کنند و پیشنهاداتی که تصویب شده در راستای تعیین تکلیف کالاهای رسوب شده در بنادر و گمرک با رعایت حقوق مکتسبه‌ ای بوده که برای صاحبان این کالاها ایجاد شده است و چنانچه اقلامی مشمول شرایط مندرج در مصوبه ابلاغی از نظر تاریخ ثبت سفارش، تاریخ قبض انبار یا تاریخ بارنامه نشود، به هیچ عنوان قابلیت ترخیص ندارد و باید با توجه به قوانین مربوطه نسبت به اعاده آنها به خارج از کشور اقدام شود.

۲۷ هزار یورو اسباب بازی و ۲۰۶ هزار یورو پیانو و ویالون

اما در بین کالاهای گروه ۴ حدود ۲۷ هزار یورو اسباب بازی بوده که در سه ماهه اول سال ۱۳۹۷ و زمانی که ممنوعیتی برای کالا اعلام نشده بود وارد و در یکی از گمرکات دپو شده است.  

حدود ۲۰۶ هزار یورو از این کالاها پیانو و ویالون است که طی سه فقره ثبت سفارش در سال ۱۳۹۶، به یکی از گمرکات رسیده و در یکی از بنادر دپو شده و علیرغم تمدید ثبت سفارش در یک مرحله، نماینده صاحب کالا موفق به اظهار کالا به گمرک در مهلت یک ماهه اعطائی طی مصوبات قبلی جهت ترخیص کالا نشده است.

همچنین حدود ۱۱ میلیون و ۴۲۵ هزار یورو از این کالاها، پوشاک در انواع مختلف بوده که علیرغم صدور ثبت سفارش، بدلیل عدم تایید منشا ارز توسط مرجع ذیربط و عدم اظهار کالا به گمرک و اخطارهای صورت پذیرفته درخصوص پایان مهلت ماندگاری کالا، صاحب کالا نسبت به مرجوع کردن این کالاها که موضوع ۱۱ فقره ثبت سفارش را شامل می شود اقدام نموده و می توان گفت هیچ پوشاکی درحال حاضر در گمرکات و بنادر وجود ندارد که مشمول این مصوبه شود.

تکلیف  ژل های تزریقی

 اما ژل های تزریقی که از پرحاشیه های گروه ۴ هستند طبق توضیح معاون فنی گمرک تمامی ژل های تزریقی موجود در گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) که ارزش آنها پنج میلیون و ۸۰۰ هزارو ۹۱۵ یورو برآورد شده دارای ثبت سفارش بانکی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و حتی دارای کد رهگیری بانک نیز هستند. موضوع این ژل ها به این  صورت است که این کالاها در فصل ۳۰ جدول تعرفه ثبت سفارش شده اند که در گروه کالایی قرار دارد و با این وضعیت، هم ثبت سفارش آنها مورد تأیید قرار گرفته و هم منشا ارز آنها تایید شده است لیکن براساس اعلام نظر سازمان جهانی گمرک درخصوص این کالا (ژل های تزریقی)، گمرک فصل ۳۳ جدول تعرفه را برای طبقه بندی این کالاها صحیح اعلام کرده که ردیف تعرفه استنباطی در گروه ۴ کالایی قرار گرفته و از ترخیص این کالا جلوگیری شده است.

قطعات صنعتی هم ترخیص می شود

آنطور که معاون فنی گمرک اعلام کرده است تعداد زیادی کالاهای صنعتی، از جمله شیرآلات صنعتی مربوط به شرکت ها و پروژه های تولیدی در میان این کالاها وجود دارد که براساس عدم ایجاد ردیف تعرفه مجزا برای این اقلام صنعتی – با وجود عدم تولید در داخل کشور- در گروه ۴ کالایی قرار گرفته و امکان ترخیص آنها فراهم نشده است که با اجرای این مصوبه مشکل آنها و برخی اقلام دیگر برطرف خواهد شد.

اما از کل اقلام گروه ۴ که طی مصوبه هیات دولت تعیین تکلیف می شود  سه محموله غذای حیوانات و پرندگان به ارزش ۶۱۷ هزار و ۵۹۱ یورو وجود دارد یعنی دوفقره ثبت سفارش سیستم بانکی و یک فقره ثبت سفارش ارز متقاضی به این کالاها اختصاص یافته و این کالاها قبل از ممنوعیت اعلامی و در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ به سه گمرک رسیده دپو شده اند که صاحبان آنها به دلایل مختلف امکان انجام تشریفات گمرکی را نداشته اند.

 

 

 

منبع:ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا