اخبار

ماده کامپوزیت ترمیمی دندان در کشور ساخته شد

بسپار می نویسد، دو محقق ایرانی موفق به ساخت ماده کامپوزیت ترمیمی دندان با پخت شیمیای ونوریUV شدند که می‌تواند جایگزین ماده «آمالگام» شود.
حسن توپچی، دانش آموخته کارشناسی ارشد شیمی معدنی دانشگاه ارومیه که این اختراع نتیجه پایان‌نامه کارشناسی ارشد وی و همسرش است در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ماده کامپوزیت ترمیمی دندان با پخت شیمیایی و نوری UV در ترمیم دندان‌های پوسیده و زیبایی دندان‌ها کاربرد دارد.
وی افزود: پس از اتمام تحصیلات، من و همسرم به مدت سه سال به روی این طرح کار کردیم و با بهبود فرآیند تهیه مواد اولیه از قبیل مونورها، رزین‌ها و فیلدهای معدنی و فرموله کردن مواد تهیه شده، نمونه‌های تولیدی در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران به لحاظ خواص کلینیکی بررسی شد.
به گفته وی همچنین این ماده در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی تهران برای بررسی خواص فیزیکی و شیمیایی مطابق با استاندارد دارو و درمان آمریکا مورد بررسی قرار گرفت و موفق به اخذ گواهینامه شد.
توپچی با بیان اینکه ماده «آمالگام» که مرکبی از جیوه، نقره، قلع، مس و روی است چندان حالت چسبندگی با دندان ندارد، تصریح کرد: این در حالی است که این ماده که از کامپوزیت ساخته شده است نقش چسب را بازی کرده و اتصال خوبی با دندان دارد.
وی خاطرنشانکرد: نمونه مشابه خارجی این ماده عمق پخت (عمق سفت شدن) کمی دارد اما نمونه بومی تا عمق 5 میلی‌متر هم پخت می‌شود.
توپچی با بیان اینکه قیمت تمام شده محصول تولید شده یک دهم قیمت نمونه مشابه خارجی است، گفت: چنانچه مصرف سالیانه این محصول را یک تن در سال برای کشور در نظر بگیریم؛ با توجه به اینکه قیمت محصول مشابه خارجی در بازار گرمی به طور متوسط پنج هزار تومان است، این میزان معادل 5 میلیارد تومان خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا