اخبار

متوسط ارزبری محصولات دانش‌بنیان ۳۰ درصد است/ هوش مصنوعی؛ محور حمایت‌های صندوق توسعه ملی در ۱۴۰۳

بسپار/ایران پلیمر معاون علمی رئیس‌جمهور در آیین امضای توافقنامه معاونت علمی با صندوق توسعه ملی و یکی از بانک‌های کشور تاکید کرد: متوسط ارزبری محصولات دانش‌بنیان ۳۰ درصد است و بدین ترتیب هر چه در صادرات دانش‌بنیان‌ها سرمایه‌گذاری کنیم، خالص ارزآوری بیشتری برای کشور خواهد بود.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در آیین امضای این توافقنامه همکاری که در راستای تسهیل دسترسی شرکت‌های دانش‌بنیان به ابزارهای تأمین مالی و اعتباری صادراتی کوتاه‌مدت در محل این معاونت برگزار شد، امضای این توافق‌نامه را امری مغتنم دید، به ویژه اینکه در این نشست بحث‌هایی کاربردی و عملیاتی طرح شد که نشان از جدیت طرفین و حضورشان در میدان عمل داشت.

وی ادامه داد: اگر مروری بر تاریخچه علم و فناوری و کارکرد این فضا بر ساختار جوامع داشته باشیم، در می‌یابیم که در این زمینه سه دوره تاریخی قابل تفکیک است؛ نخست، پارادایمی است که در آن «علم به مثابه امری زینتی» در نظر گرفته می‌شد، در آن دوران، از علم در دربار پادشاهان تنها به عنوان امری زینتی تقدیر می‌شد و به نوعی یکی از تفریحات سالم بشر به شمار می‌رفت.

به گفته دهقانی فیروزآبادی در دوران انقلاب صنعتی اما علم از پارادایم پیشین خود(امری زینتی)، گذر کرد و به عنوان موضوعی که می‌تواند خلق ثروت کند، مطرح شد و در نتیجه توجه و کاربست آن، عملا اقتصادها توسعه پیدا کرد؛ کشورهای آسیای جنوب شرقی، آمریکا و اروپا اغلب با چنین رویکردی توانستند با سرعت و به شکلی شتابان، اقتصادشان را توسعه ببخشند.

پارادایم سومی که معاون علمی رئیس‌جمهور به آن اشاره کرد و معتقد بود که امروز و اکنون ما را می‌سازد، پارادایم «علم به مثابه قدرت» است.

وی خاطرنشان کرد: از ۱۰ سال پیش، علم و فناوری نه فقط به عنوان عاملی ثروت‌آفرین که به عنوان مقوله‌ای اقتدارآفرین مطرح شده و اتفاقا به همین دلیل است که کشورهای حوزه خلیج فارس با چنین شتابی ورود به حوزه‌های علمی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. ما نیز به دنبال تاکیدات مقام معظم رهبری بر حوزه علم و فناوری، توجه به این حوزه را سرلوحه خود قرار داده و ظرفیت این فضا را در قدرت و اقتدارآفرینی فهم کرده‌ایم.

دهقانی فیروزآبادی اظهار کرد: اینکه صندوق توسعه ملی، شعار و برنامه پیش روی خود در سال ۱۴۰۳ را تمرکز بر حوزه هوش مصنوعی قرار داده، امری مغتنم است و نشان می‌دهد که صندوق به عنوان نهادی ملی در حوزه‌های سرمایه‌گذارانه چقدر بر نقش تعیین‌کننده و شکننده فناوری هوش مصنوعی واقف است و این امری دلگرم‌کننده است.

وی ادامه داد: سال گذشته ۸۵۰ میلیون دلار صادرات داشتیم و پیش‌بینی شده که امسال این عدد به ۲.۲ میلیارد دلار برسد و رشدی سه برابر داشته باشیم که خود موضوعی خوشحال کننده است، اما واقعیت این است که این میزان در مقایسه با GDP کشور عددی نیست.

به گفته دهقانی فیروزآبادی، مساله خوشحال کننده دیگر این است که بر اساس مطالعات صورت گرفته، متوسط ارزبری محصولات دانش‌بنیان ۳۰ درصد است؛ یعنی، اگر دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان صادرات داشته باشیم، ارزبری آن حدود ۷۰۰، ۸۰۰ میلیون دلار می‌شود و معنایش این است که هر چه در صادرات دانش‌بنیان‌ها هزینه کنیم؛ از این جهت که ارزش افزوده ناشی از فناوری را صادر می‌کنیم، دستاورد بهتر و بیشتری را رقم زده‌ایم؛ بنابراین، هر چه که به صادرات محصول دانش‌بنیان کمک کنیم، خالص ارزآوری برای کشور بیشتر خواهد بود.

اختصاص منابع به حوزه‌های دانش بنیان اقدامی سرمایه گذارانه است

مهدی غضنفری، رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی با بیان اینکه امضای این توافق‌نامه گامی تاریخی در حوزه حمایت از دانش‌بنیان‌ها محسوب می‌شود، گفت: ماموریت ما در صندوق توسعه ملی به کارگیری و سرمایه‌گذاری عواید حاصل از نفت و گاز برای آیندگان است و از آنجا که حوزه‌های دانش بنیان هم امروز به نوعی تضمین‌کننده آینده این نسل محسوب می‌شوند، تعامل و تسهیلگری در تامین منابع این شرکت‌ها با ماموریتی که در اساسنامه به ما محول شده، هم‌راستا است. از این رو، ما خودمان را در کنار معاونت علمی می‌بینیم و در این توافق‌نامه، ورود به فضای ارزی را در کنار فضای ریالی که پیشتر در سال‌های گذشته داشتیم، اضافه کرده‌ایم.

وی اختصاص منابع به حوزه‌های دانش‌بنیان را اقدامی سرمایه گذارانه خواند و تصریح کرد: هر نوع تامین منابع مالی در  حوزه‌های دانش‌بنیان همراه با درآمدزایی است و ما نباید به آن نگاه هزینه‌ای داشته باشیم، چرا که ماهیتی سرمایه‌گذارانه و سودآورانه دارد.

غضنفری در پایان به شعاری که صندوق هر سال سرلوحه اقدامات خود قرار داده هم گریز زد و گفت: در سال ۱۴۰۱ ورود به سرمایه گذاری، سال ۱۴۰۲ ورود به بالادست نفت و سال ۱۴۰۳ را سال هوش مصنوعی در نظر گرفته‌ایم و با نهادسازی آن می‌کوشیم به این مهم جامه عمل بپوشانیم. مضاف بر اینکه حضور صندوق در شورای راهبری هوش مصنوعی به این ماموریت، جدیت بیشتری می‌بخشد.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، وی در این راستا، تاکید کرد: سال آینده صندوق آمادگی خود را برای مشارکت با شرکت‌هایی که در سطحی عالی کار هوش مصنوعی را پیش می‌برند، اعلام می‌کند.

ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا