اخبار

محصول پتروشیمی بوشهر سال آینده به بازارهای جهانی می رود

بسپار می نویسد، سال آینده همزمان با آغاز تولید متانول درپتروشیمی بوشهر قرار است که60 درصدتولید این محصول به کشورهای خارجی صادر شود.

عبدالرضا عیدانی مدیر ساخت و نصب پتروشیمی بوشهر  در مورد فعالیت ها و تولید آتی پتروشیمی بوشهر اظهارکرد: این طرح با ظرفیت تولید بالغ بر 5 میلیون تن در سال محصولاتی مختلفی مثل گوگرد، اتیلن، پلی اتیلن، متانول، اسید استیک، اتیلن گلایکول، وینیل استات منومر تولید خواهد کرد.
وی افزود: عملیات اجرایی این پروژه در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی( عسلویه) در زمین هایی به مساحت 70 هکتار در حال انجام است واین طرح فعالیت خود را از سال 1389 با سرمایه ای معادل 1.9 میلیارد یورو آغاز کرده است که 60 درصد از سهام آن متعلق به شرکت سرمایه گذاری ساتا و 40 درصد آن به پتروشیمی مارون تعلق دارد.

طرحی با محصولات متنوع 
عیدانی در مورد واحدهای پتروشیمی بوشهر گفت: این طرح از خوراک گاز غنی محصولات مختلفی در سه سایت تولید خواهد کرد. در سایت اول واحدهای الفین و اتیلن گلیکول ، پلی اتیلن سنگین، اسید استیک و در سایت دوم واحدهای بازیافت اتان و متانول و در سایت سوم واحدهای شیرین سازی و گوگرد سازی خواهد بود این در حالی است که محل اجرای واحدهای اسید استیک، منو اکسید کربن و ونیل استات منومر توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حال بررسی است.
وی افزود: سالانه 2400 هزار تن گاز ترش از برج های 6 و 7 و 8 پارس جنوبی به واحد شیرین سازی مجموعه پتروشیمی بوشهر وارد می شود بعد از فرآیند های مقدماتی و جداسازی گوگرد وارد پروژه اتان می شود. هدف این سایت جداسازی گوگرد از گاز است اما همزمان می تواند روزانه 400 تن گوگرد تولید کرده و به واحدهای پایین دست ارسال کند. در واحد اتان روزانه 324 هزارمتر مکعب گاز شیرین شده به دو بخش اتان ومتان جداسازی می شود میزان تولید اتیلن از گاز اتان 850 هزار تن است  .
مدیر ساخت و نصب پتروشیمی بوشهر گفت: متان وارد واحد الفین شده و متانول تولید می شود ظرفیت تولید متانول این واحد سالانه 1650 هزار تن  و روزانه 5 هزار تن است که 60 درصد از آن به کشورهای دیگر صادر خواهد شد در حال حاضر 50 درصد از اقدامات مکانیکی برای ساخت پروژه پیش رفته و پیش بینی می شود که در اوایل سال 1396 به تولید اولیه برسیم .
وی ادامه داد: این مجموعه به صورت زنجیره فعالیت می کند که بعد از اتان ریکاوری و تولید گازهای اتان و متان و پروپان و بوتان محصولات به واحدهای مرتبط برای پردازش های بعدی یا عرضه در بازار ارسال می شود.
عیدانی در پایان خاطر نشان کرد: به دلیل این که برای تامین بخشی از یوتیلیتی با مشکل مواجه بودیم پتروشیمی بوشهر برای تامین یوتیلیتی مورد نیاز خود اقدام به ساخت واحد ASU برای جداسازی اکسیژن و ازت از اتان کرده است که در حدود 75 تا 80 هزار متر مکعب گاز اکسیژن تولید می کند.
منبع: نیپنا

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا