اخبار

مدیرعامل بورس کالا: فروش محصولات پتروشیمی در سال 97 رکورد بی‌سابقه ای بر جای گذاشت

بسپار/ ایران پلیمر بیش از 4میلیون تن محصولات پلیمری و شیمیایی مورد معامله قرار گرفت که در کل تاریخ بورس کالا بی‌سابقه است.‏

 

حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا ضمن بیان این مطلب گفت: در حوزه پتروشیمی بیشترین حجم معاملات در طول تاریخ بورس کالا را در سال 97 تجربه کردیم. بیش از 4میلیون تن محصولات پلیمری و شیمیایی مورد معامله قرار گرفت که در کل تاریخ بورس کالا بی‌سابقه است.

وی ادامه داد: فعالان پایین‌دستی در سال 97 از روش‌های مختلفی می‌توانستند محصول موردنیازشان را تهیه کنند. یکی روش مستقیم و دیگری روش تعاونی و روش دیگری که متأسفانه به دلیل نوسانات به سرانجام نرسید روش گواهی سپرده کالایی بود.

سلطانی نژاد با اشاره به این مطلب که در سال گذشته شرکت‌های بازرگانی که اجازه داشتند یک محصول را بخرند و به شکل گواهی سپرده نگهداری کنند افزود: اگر مصوبات بالادستی اجازه دهد محل استفاده محصولات خریداری‌شده قابل رصد خواهد بود و ما می‌توانیم قیمت روزانه محصولات پتروشیمی را داشته باشیم و نهایتاً می‌شود روی این بازار مشتقه تعریف کرد.

وی تصریح کرد: وقتی ما بازار نقد قوی نداشته باشیم تعریف بازار مشتقه هم امکان‌پذیر نیست. خیلی ازصنایع پایین‌دستی پتروشیمی با ریسک نوسانات محصولشان مواجه هستند. درصدد بودیم که ابتدا بازار نقد آن را قوی راه‌اندازی کنیم، قیمت روزانه محصولات پتروشیمی را با ابزار گواهی سپرده کالایی داشته باشیم و بعد به سراغ مشتقه پتروشیمی برویم مخصوصاً روی کالای پرمصرفی مثل پی وی سی اما؛ یکسری اتفاقات باعث شد آن طرح به نتیجه نهایی نرسد.

 

سلطانی نژاد خاطرنشان کرد: بحث قابل رصد بودن و اینکه ما تا چه حد می‌خواهیم فعالیت تجاری روی کالا صورت گیرد نیز بایستی حد و حدودش تعریف شود و این روی گواهی سپرده کاملاً قابل رصد است. یعنی می‌شود فهمید چه کسی خرید و چه کسی فروخت و از کجا به کجا منتقل می‌شود. حتی سیاست‌گذاری هم در این راستا می‌تواند صورت بگیرد.

وی افزود: نکته دیگری که وجود دارد این است که باید بین فعالیت‌های دلالی و فعالیت‌های تأمین مالی کالا تفاوت قائل شویم.

مدیرعامل بورس کالا در پایان اظهار داشت: برای شفافیت در تأمین مالی، گواهی سپرده می‌تواند کمک شایان توجهی کند اگر سیاست‌گذار به دنبال این است که کالاها کجا می‌روند و رصد کند که کالا به کجا حمل می‌شود بازهم با همین ابزار قابل انجام است.

 

بورس نیوز

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا