اخبار

مراسم “روز جهانی علم” ۲۰ آبان ماه در ایران برگزار می‌شود

بسپار می نویسد، انجمن ترویج علم ایران با تشکیل ستاد برگزاری هفته علم در تدارک برنامه ای گسترده برای بزرگداشت روز و هفته جهانی علم در آبان ماه جاری است.
به گزارش ایسنا، از سال ۲۰۰۱ دهم نوامبر (۲۰ آبان) به عنوان روز جهانی “علم در خدمت صلح و توسعه” نامگذاری شده است. از مهمترین اهداف یونسکو از نام گذاری این روز، بهره مندی آحاد جامعه از ثمرات علم، فن‌آوری و نوآوری، ایجاد بستر و فضای مناسب گفتمان پیرامون تاثیر علم، فن‌آوری و نوآوری بر زندگی روزمره مردم، ایجاد تمهیدات لازم برای بازدیدهای عمومی از موزه‌های علم، معرفی پیشکسوتان و شخصیت‌های علمی برجسته، آشنا کردن دانش‌آموزان با مهارت‌ها و مشاغل علمی، بازدید عمومی از مراکز و موسسات موثر در ایجاد تعامل بین علم، صلح و توسعه و معرفی برخی موقعیت‌های نو بوده که موجب ارتقا کیفیت عمومی زندگی می‌شود.
در ایران نیز طی سال‌های اخیر به مناسبت این روز برنامه‌های پراکنده و غیر منسجمی از سوی سازمان یونسکو، انجمن ترویج علم ایران و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شده است.
انجمن ترویج علم ایران، امسال با هدف ارتقای سطح برنامه‌ها و ایجاد حرکتی ساختارمند با همکاری سایر نهادها و سازمان های علمی و فرهنگی کشور درصدد برگزاری برنامه‌ای در سطح ملی به مناسبت روز و هفته جهانی علم است. در این راستا سعی شده طی جلساتی مستمر با حضور برخی اساتید و افراد برجسته کشور، پیرامون موضوعات مرتبط هم اندیشی صورت گیرد.
با توجه به این که حیطه ترویج علم، افق‌هایی به گستردگی کل جامعه را در برمی‌گیرد، یاری و مشارکت تمام نهادها، سازمان‌ها و آحاد جامعه در بزرگداشت هر چه باشکوه تر این مناسبت علمی ضرورتی اجتناب ناپذیر است و انجمن ترویج علم ایران هم با شعار «بیاییم با هم فکری، باورها و بینش علمی جامعه خود را ارتقا دهیم» سعی دارد با استعانت از نظرات و پیشنهادهای تمامی علاقه مندان، تمهیدات و ابزار هر چه بهتر برگزار کردن این روز جهانی را فراهم کند.
از جمله پیشنهادهایی که تاکنون به انجمن ترویج علم ایران واصل و در نشست‌های ستاد برگزاری این روز مطرح شده،

پیگیری ثبت روز جهانی علم (۱۰ نوامبر برابر با ۲۰ آبان ماه) در تقویم رسمی کشور، برپایی نمایشگاه‌های متمرکز و سیار توسط موزه علوم و فنون جمهوری اسلامی ایران، استعانت از رسانه ملی در راستای اشاعه فرهنگ اهمیت علم و ایجاد باور عمومی نسبت به نقش سازنده علم در جامعه، اهدا کتاب به کتابخانه‌های مناطق محروم توسط ناشران و رونمایی از کتاب‌های تازه انتشار یافته در هفته جهانی علم،

چاپ ویژه نامه روز جهانی علم در مجلات علمی – پژوهشی و علمی – ترویجی و روزنامه‌ها و نشریات کشور،

برگزاری برنامه‌های بزرگداشت روز جهانی علم در مناطق محروم کشور، تلاش در جهت جذب اعتبارات لازم از دستگاه‌های ذی ربط و جذب حمایت وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها از این برنامه، دعوت از دانشمندان خارجی و درخواست همکاری از سازمان اکو و دیگر سازمان‌های بین المللی در برگزاری روز جهانی علم و تجلیل از دانشمندان و مروجان علم در روز جهانی علم است.

برگزاری سخنرانی‌های علمی در رشته‌های مختلف علوم توسط نخبگان این حوزه‌ها، بازدید رایگان از موزه‌های کشور،

اجرای برخی برنامه‌های زنده در شبکه‌های علمی و آموزشی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران،

اجرای برنامه‌های مرتبط با روز جهانی علم در مدارس و دبیرستان‌ها با همکاری وزارت آموزش و پرورش،

بهره گیری از خانه‌های «علم و زندگی» شهرداری‌ها به صورت ارائه راهکارهای مناسب علمی در رابطه با مسائل روزمره توسط اساتید مجرب و انعکاس عمومی آن‌ها توسط رسانه‌های مختلف، درخواست تاسیس «خانه ترویج علم» در مناطق مختلف شهرداری‌ها کشور،

برگزاری مراسم «شب علم» در آخرین روز هفته جهانی علم، برپایی کاروان علم و فراهم کردن زمینه بازدید عموم مردم به ویژه دانش‌آموزان از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور طی این هفته از دیگر پیشنهادهای مطرح برای برگزاری باشکوه مراسم روز و هفته جهانی علم در کشور است.

انجمن ترویج علم ایران از تمامی علاقمندان دعوت کرده با ارائه نظرات و پیشنهادات خود و مشارکت در برنامه های بزرگداشت روز جهانی علم در جهت گسترش و همگانی کردن دانش و اشاعه تفکر علمی در جامعه بکوشند.

برای آگاهی از برنامه های روز و هفته جهانی علم و ارتباط با انجمن ترویج علم ایران می توانید به تارنمای انجمن به نشانی www.popscience.org.ir مراجعه کنید.

انجمن از طریق شماره تلفن ۸۱۰۳۲۲۵۱، دورنگار ۸۱۰۳۲۲۰۰ و پست الکترونیک info@popscience.org.ir هم آماده دریافت نظرات و ایده های شماست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا