اخبار

مزیت برجسته خاورمیانه در تولید و صادرات محصولات پتروشیمی

بسپار می نویسد، کشورهای خاورمیانه از مزیتهای بسیاری برای تولید و صادرات محصولات متنوع پتروشیمی برخوردار هستند.
به گزارش خبرنگار نیپنا، تا سال 2019 در مجموع 22 درصد از کل اتیلن جهان توسط شرکت‌های خاورمیانه تولید خواهد شد، نزدیکی به بازارهای مصرف آسیا، اروپا، آفریقا و کشورهای نظیر هند و چین از عمده‌ترین رقابت‌پذیری صنایع پتروشیمی به شمار می‌رود.
در فرازی از ماهنامه مرکز پژوهش‌های مجلس وضعیت صنایع پتروشیمی در خاورمیانه بررسی و تصریح‌ شده است، این صنایع در سال‌های اخیر به خصوص در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس (GCC) به ‌واسطه دسترسی به گازهای همراه نفت خام، توسعه فراوانی یافته‌اند و تولیدکنندگان این ناحیه در تولید اتیلن و مشتقات آن از گاز اتان پیشرو بوده‌اند.
بنابراین با افزایش تقاضا در سایر صنایع از قبیل نیروگاه‌ها و صنایع نمک‌زدایی آب، تأمین گاز مورد نیاز صنایع پتروشیمی در این منطقه با دشواری‌های مواجه شده که نتیجه آن روی آوردن تولیدکنندگان به استفاده از خوراک‌های سنگین‌تر از قبیل نفتاست.
بر اساس آمار شرکت برتیش پترولیوم (BP) مجموع ذخایر اثبات شده نفت و گاز خاورمیانه به ترتیب 47.9 و 43.2 درصد کل ذخایر جهان است که در این میان ایران از بیشترین ذخایر گاز جهان بهره مند است.
ظرفیت تولید گاز خاورمیانه در سال 2013 با رشد 4.5 درصدی به 568 میلیارد مترمکعب رسید که معادل 16.8 درصد از کل تولید گاز جهان است.
مصرف گاز خاورمیانه نیز در سال 2013 با رشد 4 درصدی به 428 میلیارد مترمکعب رسیده که 12.8 درصد از کل تقاضا جهان بوده است.

نزدیکی به بازارهای مصرف آسیا، اروپا، آفریقا و کشورهای نظیر هند و چین از عمده‌ترین رقابت‌پذیری صنایع پتروشیمی به شمار می‌رود. بر اساس گزارش موسسه، سهم اتیلن تولیدی خاورمیانه در حال افزایش است و تا سال 2019 در مجموع 22 درصد از کل اتیلن جهان توسط شرکت های خاورمیانه تولید خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا