اخبار

مشکلات مواد اولیه صنعت پوشرنگ در کشور هندوستان

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ ایران پلیمر حتی در ایده­آل ترین شرایط، مواد خام یک چالش جدی برای تولیدکنندگان پوشش می­باشند. اوج گرفتن تنش ­ها در خاورمیانه منجر به وقوع یک جنگ تجاری جهانی در این منطقه شده است و بی­ ثباتی قیمت مواد خام، چالش­های جدی را برای صنعت پوشرنگ هندوستان در سال ۲۰۱۹ میلادی ایجاد کرده است. مواد اولیه شاید مهمترین عامل در تولید و در شاخه ­های مختلف مورد نیاز در صنعت باشد ولی در مورد صنعت رنگ و پوشش مواد اولیه نقش بسیار بیشتری را بر عهده دارند و حتی نوسانات اندک در قیمت مواد اولیه، تاثیرات عمده­ای را بر سودآوری و عملکرد تولیدکنندگان رنگ دارد.

 

جدول شماره۱- هزینه مواد اولیه بر اساس درصد درآمد حاصل از فروش در ۴ شرکت تولیدکننده اصلی پوشش در هندوستان

 

FY 2015-16

FY 2016-17

FY 2017-18

FY 2018-19

رنگ­های آسیایی

۶۸/۵۵ %

۵۷/۵۴ %

۴۰/۵۶ %

۴۱/۵۷ %

رنگ­های Berger

۷۳/۴۴ %

۸۱/۴۵ %

۴۳/۵۳ %

۱۱/۵۷ %

Nobel Akzo هندوستان

۴۳/۵۰ %

۳۴/۵۱ %

۲۹/۴۷ %

۳۶/۵۳ %

Kansai Nerolac

۷۰/۵۰ %

۵۰/۴۶ %

۵۰/۵۹ %

۱۰/۶۳ %

 

 

 

کشور هندوستان کاملا به واردات نفت خام و مشتقات آن وابسته است و تقریبا ۹۰ درصد از مواد اولیه مورد نیاز خود در صنعت رنگ و پوشش را از طریق واردات تامین می­کند و به دلیل افزایش قیمت­ها و عدم ثبات سیاسی در خاورمیانه، به شدت آسیب دیده است.

قیمت نفت خام و مشتقات مرتبط با آن مانند مونومرها و حلال­ها موجب افزایش قیمت مواد اولیه شده است و تولیدکنندگان رنگ و رزین در هندوستان را با مشکلات جدی مواجه کرده است. رشد کم تقاضا در صنعت به ­همراه افزایش فزاینده قیمت مواد خام باعث شده است که تولیدکنندگان پوشش­های صنعتی در کشور هندوستان در سال ۲۰۱۹ شرایط سختی را تجربه کنند. اگرچه، اخیرا قیمت مواد اولیه در چند ماه گذشته (جولای الی سپتامبر سال ۲۰۱۹ میلادی) شروع به افت کرده است و برای بزرگترین تولید کننده پوشرنگ در کشور هندوستان، مواد اولیه ۶/۵۷ درصد از فروش کل را به خود اختصاص داده­ اند. ارقام مربوط به دوره مشابه در سال ۲۰۱۸ میلادی معادل ۱/۶۰ درصد بوده است.

تاثیرات قیمت نفت خام

 

مترجم: مهندس بابک نظری، دانشجوی مقطع دکتری مهندسی رنگ

 

(ادامه دارد…)

 

متن کامل این مقاله را در شماره ۲۱۰ دوماهنامه پوشرنگ از گروه مجلات بسپار که درپایان اسفند ماه منتشر شده است، بخوانید. 

 

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق فیدیبو قابل دسترسی است.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا