اخبار

مطالعات فناوری میدان نفتی سروش به دانشگاه صنعتی سهند واگذار شد

بسپار می نویسد، قرارداد واگذاری مطالعات فناورانه میدان نفتی سروش به دانشگاه صنعتی سهند با حضور معاونان و مدیران وزارت نفت و رئیس این دانشگاه به امضا رسید.
به گزارش فارس، با حضور معاونان و مدیران وزارت نفت و رئیس دانشگاه صنعتی سهند، قرارداد واگذاری مطالعات فناورانه میدان نفتی سروش به این دانشگاه به امضا رسید.
رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این مراسم، با تاکید بر اهمیت مطالعات و پژوهش‌های فناورانه در صنعت نفت گفت: امروز، روز مهمی در تاریخ صنعت نفت و سرآغاز ارتباط بنیادین میان نفت و دانشگاه است که با دهه فجر مصادف شده است، دورانی که تبلور آرزوهای تک تک مردم برای رسیدن به استقلال و ایجاد خود باوری در فکر و عمل است که با به امضا رسیدن این قراردادها اکنون به تحقق رسیده است.
وی با اشاره به ضرورت ایجاد تعاملی سازنده میان صنعت نفت و دانشگاه افزود: با به کار گیری دانشگاه‌ها که محل رشد اندیشه‌ها است این فرصت در سطح ملی فراهم آمده است تا با ۹ دانشگاه مهم کشور تعاملی بنیادین آغاز شود و مشاوره‌ای مستمر در راستای توسعه فناوری برای افزایش ضریب بازیافت در مخازن صورت پذیرد.
جوادی افزود: صنعت نفت در حقیقت با این اقدام فرصتی را به وجود آورد تا تلاطم‌های سیاسی و اقتصادی کمترین آثار را بر مردم و کشور داشته باشد و با درایت، اندیشه و توانمندی ایرانی به جایی برسیم که گره‌ها به دست ایرانی باز شود و با کمترین آسیب، بیشترین اعتماد به نفس را داشته باشیم.
وی گفت: امیدواریم این حرکت فرصتی برای صادرات دانش فنی، تکنولوژی و نیروی انسانی شایسته باشد و بتواند بازار کار بیرون را در راستای پیام رسانی انقلاب عهده‌دار شود.
محمدعلی عمادی، مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران ‌نیز با بیان این که واگذاری میادین به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی برای نخستین بار در تاریخ بیش از یک صد ساله نفتی کشور صورت گرفته است، گفت: با عقد این قردادها تمام امور تحقیقات و فناوری هر یک از میادین نفتی به یک دانشگاه واگذار می‌شود.
وی گفت: در قراردادهای تنظیم شده شرکت ملی نفت ایران، کارفرما و شرکت تابعه ذیربط آن، مجری بوده و با تشکیل کمیته‌های مختلف بر اساس پروپوزال‌های مصوب فعالیت‌های اجرایی مطالعاتی لازم صورت پذیرفته و متناسب با آن پرداخت‌های لازم انجام می شود.
عمادی افزود: انتظار شرکت ملی نفت ایران این است که هر دو طرف از فرصت به دست آمده حسن استفاده را کرده و با تعریف پروژه‌های فناورانه که منافع آن برای کشور و ازدیاد برداشت از مخازن خواهد بود، باعث توسعه فناوری در نفت شوند. همچنین انتظار می‌رود که دانشگاه‌ها با یافتن شریک خارجی مناسب، زمینه انتقال فناوری در حوزه بالادستی را به نحو شایسته‌ای فراهم کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا