اخبار

معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی می‌شود

بسپار می نویسد، مدیرکل دفتر تشخیص و حسابرسی مالیاتی تأکید کرد که معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی می‌شود.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در نشست مشترک مدیران معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و مدیران سازمان امور مالیاتی و شرکتهای دانش بنیان، فرآیند اجرای معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان بررسی شد.

محمدتقی پاکدامن مدیرکل دفتر تشخیص و حسابرسی مالیاتی در این نشست اظهار کرد: بر مبنای قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و ماده ۲۰ آیین نامه اجرایی آن، درآمدهای شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان ناشی از قرارداد و فعالیت‌های تحقیق و توسعه، تجاری سازی و تولید محصولات و خدمات دانش بنیان به مدت ۱۵ سال از مالیات موضوع ماده ۱۰۵ قانون مالیات‌های مستقیم معاف است.
مدیرکل دفتر تشخیص و حسابرسی مالیاتی در نشست مشترک با شرکت‌های دانش بنیان افزود: برطبق دستورالعمل مصوب، اسامی شرکتهای به انضمام مصادیق فعالیتهای دانش بنیان آنها در سال ۱۳۹۲ از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به سازمان مالیاتی ارسال شده و با ابلاغیه رئیس سازمان امور مالیاتی به همه ادارات مالیاتی کشور ارسال شده و مبنای عمل قرار گرفته است.
پاکدامن ضمن اشاره به ضرورت اجرای هرچه سریعتر ابلاغیه رئیس سازمان از سوی ادارات مالیاتی کل کشور افزود: در سال ۱۳۹۲ تعداد ۴۰ شرکت در کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان به تصویب رسیدند که مشمول استفاده از این معافیت‌ها می شوند.
وی با اشاره به تجربه اجرای معافیت‌های مالیاتی شرکتهای مستقر در پارکهای فناوری مندرج در ماده ۴۷ برنامه چهارم توسعه و ماده ۹ قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان افزود: فرآیند اجرای معافیت‌های مالیاتی شرکتهای دانش بنیان به نحوی تدوین شده که به منظور جلوگیری از اعمال سلیقه از سوی ممیزان مالیاتی و شرکتهای متقاضی، مصادیق فعالیتهای شرکتهای دانش بنیان از سوی کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان به سازمان امور مالیاتی ارسال شود و مبنای عمل قرار گیرد.
مدیرکل دفتر تشخیص و حسابرسی مالیاتی افزود: شرکتهای متقاضی باید برای هرکدام از تولیدات خود، قیمت تمام شده و میزان فروش و هزینه ها را در دفاتر حسابداری خود به صورت جداگانه تنظیم و در زمان مراجعه ممیزان مالیاتی ارائه کنند.
پاکدامن با اشاره به اعمال معافیت مالیاتی از تاریخ صدور تاییدیه در کارگروه گفت: به فعالیتهای قبل از زمان تاییدیه، معافیت داده نخواهد شد و مصادیق اعلام شده از سوی کارگروه از تاریخ تاییدیه شرکتها، از این معافیت برخوردار خواهد بود. لذا مصادیق فعالیتهای دانش بنیان شرکتها، هر ساله از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به سازمان امور مالیاتی ارسال خواهد شد و مبنای عمل ممیزان مالیاتی در سال مالی مرتبط قرار خواهد گرفت.
وی درباره ۳ درصد مالیات تکلیفی شرکتهای دانش بنیان موضوع ماده ۱۰۴ قانون مالیات مستقیم گفت: ماده ۱۰۴ قانون در اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم در مجلس شورای اسلامی حذف شده است که پیش بینی می‌شود طی چند ماه آینده به صورت رسمی ابلاغ شود و همه شرکتها نیازی به پرداخت مالیات تکلیفی موضوع ماده ۱۰۴ نخواهند داشت.
مدیرکل دفتر تشخیص و حسابرسی مالیاتی افزود: درآمدهای شرکت‌های دانش بنیان از مالیات معاف است ولی نیروی انسانی شاغل در شرکتها باید مالیات بر حقوق خود را بپردازند.

* وجود همدلی در اجرای کامل قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان
سیدمحمد صاحبکار خراسانی سرپرست امور شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ابتدای این نشست، ضمن خوشامدگویی به مدیران سازمان امور مالیاتی و شرکتهای دانش بنیان گفت: برای اجرای کامل قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان همه دستگاه‌های اجرایی کشور باید به صورت یکپارچه فعالیتها را پیگیری کنند و برگزاری این جلسه صمیمی، نشانه‌ای از وجود این همدلی است که امیدواریم روز افزون شود.
شایان ذکر است که در این جلسه که حدود ۳ ساعت به طول انجامید، شرکت‌ها به صورت صریح و شفاف مشکلات خود در فرآیندهای مالیاتی را مطرح کردند و از سوی پاکدامن و صاحبکار توضیحات لازم ارائه شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا