اخبار

معافیت‌های گمرکی شرکت‌های دانش‌بنیان اجرایی شد

بسپار می نویسد، سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اجرایی شدن معافیت‌های گمرکی شرکت‌های دانش بنیان خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدمحمد صاحبکار خراسانی با اعلام این خبر گفت: یکی از تسهیلات در نظر گرفته شده در قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، معافیت از پرداخت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی در راستای تولید کالاها و خدمات دانش‌بنیان است. در همین راستا «شیوه‌نامه اعطای معافیت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض به شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان» سال گذشته در کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان به ریاست معاون علمی و فناوری رئیس جمهور مصوب شد.

وی افزود: این شیوه‌نامه با همکاری دستگاه‌های ذیربط از جمله گمرک جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است و هم اکنون این معافیت‌ها بر اساس چارچوب‌های مشخص شده در این شیوه نامه در حال اجرا است. لذا ضروری است شرکت‌های دانش‌بنیان متقاضی به دقت آن را مطالعه کرده و درخواست‌هایی را که در این چارچوب قرار دارند، به دبیرخانه کارگروه ارائه دهند.

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان تاکید کرد: بر اساس دستورالعمل ماده (22) آیین نامه اجرایی قانون، این معافیت‌ها تنها شامل کالاهای غیر تجاری می‌شود. منظور از کالای تجاری، کالایی است که برای فروش وارد می‌شود، اعم از این که به همان شکل یا پس از انجام عملیات (اعم از تولیدی، تفکیک و بسته بندی) به فروش برسد. به عبارت دیگر، مواد، قطعات و کالاهایی که با هدف استفاده در محصول نهایی وارد شده و به فروش می‌رسند، مشمول این معافیت‌ها نیستند.

صاحبکار ادامه داد: بنابراین انواع معافیت‌های قابل اعطا شامل «کالای دانش‌بنیان برای مهندسی معکوس»،‌ «کالا و قطعات برای ساخت کالای دانش بنیان تا حد نمونه اولیه و پایلوت»،‌ «تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت» و «ماشین آلات خط تولید برای کالاهای دانش بنیان» است.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان با اشاره به تعیین فرآیندهای اجرایی اِعمال این معافیت‌ها، افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان برای استفاده از معافیت‌های عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، باید فرم‌های مربوطه را از سامانه www.Daneshbonyan.ir دریافت و پس از تکمیل، به انضمام سایر مدارک مورد نیاز، به پست الکترونیکی customs@daneshbonyan.ir ارسال کنند.

صاحبکار با اشاره به سایر معافیت‌های گمرکی موجود در کشور، تاکید کرد: اگر کالای وارداتی، ماشین آلات خط تولید باشد و شرکت دانش بنیان دارای جواز تاسیس، پروانه بهره برداری یا سایر مجوزها از وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد، برای استفاده از معافیت‌ها باید به سامانه بهین یاب www.behinyab.ir رجوع کند. این شرکت‌ها با رجوع به این سامانه از معافیت مالیات بر ارزش افزوده نیز برخوردار خواهند بود که طبق قانون به شرکتهای دانش بنیان تعلق نمی‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: برای واردات ماشین آلات خط تولید، ثبت سفارش الزامی است. در سایر موارد نیز چنانچه ارزش کالای وارداتی بالا باشد، مثلاً بیش از پنج هزار دلار، بهتر است ثبت سفارش صورت گیرد.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان در ادامه گفت: همچنین این معافیت ها برای دو مورد «تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت» و «ماشین‌آلات خط تولید کالاهای دانش‌بنیان» در صورتی اعطا می‌شود که مشابه آنها در داخل کشور تولید نشود. در این موارد ادعای شرکت متقاضی در مورد نبود کالای مشابه ساخت داخل، توسط دبیرخانه کارگروه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

صاحبکار با تاکید بر اجرایی شدن این معافیت‌ها، اظهار کرد: تاکنون بیش از 60 شرکت درخواست معافیت خود را به دبیرخانه کارگروه ارسال کرده‌اند که پس از انجام ارزیابی‌های لازم، این معافیت‌ها تاکنون به چندین شرکت تعلق گرفته و معافیت آنها به گمرک جمهوری اسلامی ایران ارسال شده که خوشبختانه با پیگیری‌های ویژه دکتر کرباسیان، رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران معافیت‌های گمرکی اعمال شده است. همچنین به بیش از 200 شرکت دانش‌بنیان، مشاوره‌های لازم در خصوص این معافیت‌ها و سایر فرایندهای گمرکی ارائه شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا