اخبار

مهندسی ایران در منطقه اول شد

ّبسپار می نویسد، پایگاه خبری یو.اس.نیوز سومین فهرست سالانه دانشگاه‌های برتر دنیا را منتشرکرد. ۱۱ دانشگاه ایرانی در فهرست دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته اند و ایران در سه حیطه داروشناسی و سم‌شناسی، علوم کشاورزی، و مهندسی رتبه نخست منطقه را از آن خود کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر اظهار کرد: یو.اس.نیوز یکی از نظام‌های رتبه‌بندی معتبر در سطح دنیاست و از سال ۱۹۸۳ دانشکده‌های آمریک ارا مورد رتبه‌بندی قرار داده است. این پایگاه با بیش از ۳۰ سال تجربه در رتبه‌بندی دانشگاهی، از سال ۲۰۱۵ میلادی اقدام به رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در سطح جهانی کرد.

سرپرست ISC افزود: این پایگاه همچون دیگر نظام‌های رتبه‌بندی، تعداد دانشگاه‌های مورد ارزیابی خود را در سال ۲۰۱۷ میلادی افزایش داد و از ۷۵۰ در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۱۰۰۰ دانشگاه رساند. بدین ترتیب تعداد دانشگاه‌های بیشتری توانستند ضمن حضور در این رتبه‌بندی، فرصت بررسی عملکرد خود را در سطح جهانی پیدا کنند.

وی ادامه داد: دانشگاه هاروارد، موسسه فناوری ماساچوست و استنفورد رتبه اول تا سوم جهانی را به دست آوردند. دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و موسسه فناوری کالیفرنیا نیز موفق به کسب رتبه‌های ۴  و ۵ در سطح دنیا شدند. دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج نیز از انگلستان توانستند رتبه‌های ۱ و ۲ اروپا و ۶ و ۷ جهانی را در سال ۲۰۱۷ کسب کنند.

دهقانی اظهار کرد: یو.اس. نیوز از ۱۲ شاخص جهت ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بهره می‌گیرد که این شاخص‌ها در جدول زیر نمایش داده شده است. همچنین این شاخص‌ها نسبت به سال گذشته، اندکی تفاوت کرده‌اند.

شاخص‌های رتبه‌بندی یو.اس.نیوز سال ۲۰۱۷

شاخص

وزن

شاخص

وزن

اعتبار جهانی پژوهش

۱۲.۵%

تعداد مقالات پر استناد (۱۰% برتر)

۱۲.۵%

اعتبار منطقه‌ای پژوهش

۱۲.۵%

درصد مقالات پراستناد (۱۰% برتر)

۱۰%

انتشارات

۱۰%

همکاری‌های بین‌المللی

۱۰%

تاثیر استناد نرمال شده

۱۰%

تعداد مقالات ۱% برتر

۵%

کتاب

۲.۵%

کنفرانس

۲.۵%

مجموع استناد

۷.۵%

درصد مقالات ۱% برتر

۵%


وی یادآور شد: شاخص‌های کتاب سنجی بر اساس اطلاعات نمایه شده در پایگاه اطلاعاتی وب.آو.ساینس برای یک دوره ۵ ساله ۲۰۱۰-۲۰۱۴ مورد محاسبه قرار می‌گیرند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: بر اساس نتایج منتشر شده پایگاه خبری رتبه‌بندی سال ۲۰۱۷ یو.اس.نیوز، ۱۱ دانشگاه از کشورمان توانستند خود را در فهرست دانشگاه‌های برتر جهان قرار دهند. دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، آزاد اسلامی واحد کرج، علم و صنعت ایران، علوم پزشکی تهران، تربیت مدرس، تبریز، فردوسی مشهد و علوم پزشکی شهید بهشتی توانستند با کسب رتبه‌های ۱ تا 11 در سطح کشور، در فهرست ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا جای گیرند و این در حالی است که در سال گذشته تعداد دانشگاه‌های کشور در فهرست یو.اس.نیوز برابر با ۸ دانشگاه بوده است.

دهقانی اعلام کرد: این اولین سالی است که ۳ دانشگاه تبریز، فردوسی مشهد و علوم پزشکی شهید بهشتی توانستند در رتبه‌بندی یو.اس.نیوز حاضر شوند. در جدول زیر وضعیت دانشگاه‌­های کشور در رتبه‌بندی یو.اس.نیوز نشان داده شده است.


وضعیت دانشگاه­‌های کشور در رتبه‌بندی یو.اس‌.نیوز

رتبه جهانی سال ۲۰۱۵

رتبه جهانی سال ۲۰۱۶

رتبه جهانی سال ۲۰۱۷

دانشگاه

۳۷۷

۴۳۵

۴۰۵

دانشگاه صنعتی شریف

۳۶۰

۳۷۹

۴۴۸

دانشگاه تهران

۴۷۲

۵۴۷

۵۲۳

دانشگاه صنعتی اصفهان

۵۹۹

۶۰۱

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۷۳۶

۶۲۹

دانشگاه آزاد واحد کرج

۷۱۷

۷۲۴

دانشگاه علم و صنعت ایران

۶۱۲

۷۴۵

دانشگاه علوم پزشکی تهران

۶۹۹

۷۵۷

دانشگاه تربیت مدرس

۷۷۷

دانشگاه تبریز

۸۲۰

دانشگاه فردوسی مشهد

۹۱۱

دانشگاه شهیدعلوم پزشکیبهشتی


وی افزود: دانشگاه صنعتی شریف با ۳۰ پله رشد نسبت به سال گذشته توانست رتبه نخست ایران و ۴۰۵ جهان را کسب کند. دانشگاه تهران رتبه دوم ایران و صنعتی اصفهان رتبه سوم ایران را به دست آوردند. در بین ۱۱ دانشگاه ایران، دانشگاه آزاد اسلامی کرج رتبه ۵ ایران و ۶۲۹ جهان را کسب کرده است. این دانشگاه با ۱۰۷ رتبه رشد، بیشترین رشد رتبه را در بین دانشگاه‌های کشور داشته است.

سرپرست ISC در ادامه افزود: ایران همچون سال گذشته توانسته بعد از ترکیه رتبه دوم منطقه را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر از آن خود کند. رژیم اشغالگر قدس و عربستان نیز بعد از ایران و به ترتیب با داشتن ۷ و ۴ دانشگاه رتبه‌های سوم و چهارم منطقه را کسب کرده‌اند. در جدول زیر تعداد کل دانشگاه‌های حاضر در رتبه‌بندی یو.اس. نیوز و همچنین تعداد دانشگاه‌های ایران نمایش داده شده است.

 

تعداد دانشگاه‌های ایران در رتبه‌بندی یو.اس.نیوز

سال رتبه‌بندی

۲۰۱۷

۲۰۱۶

۲۰۱۵

تعداد دانشگاه‌های ایران

۱۱

۸

۳

تعداد کل دانشگاه‌ها

۱۰۰۰

۷۵۰

۵۰۰


دهقانی تصریح کرد: علاوه بر رتبه‌بندی جهانی، این پایگاه در سال ۲۰۱۷ میلادی دانشگاه‌­های جهان را در ۲۲ حیطه موضوعی رتبه‌­بندی و ۴۰۰ دانشگاه­ برتر را در هر شاخه معرفی کرد. لازم به ذکر است که در رتبه‌بندی موضوعی سال ۲۰۱۶ یو.اس.نیوز تعداد ۲۵۰ دانشگاه را در هر حیطه مورد رتبه‌بندی قرار داده بود.

وی خاطرنشان کرد: ایران در سال ۲۰۱۷ در ۱۲ حیطه موضوعی دارای نماینده در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا است و این در حالی است که این رقم در سال گذشته برابر با ۸ حیطه بوده است.

دهقانی در ادامه گفت: ایران در سه حیطه داروشناسی و سم‌شناسی، علوم کشاورزی، و مهندسی بالاتر از ترکیه، عربستان و رژیم اشغالگر قدس قرار گرفته است و بدین ترتیب توانست رتبه نخست منطقه را از آن خود کند. دانشگاه تهران در حیطه مهندسی توانست با ۵ پله رشد نسبت به سال گذشته رتبه ۴۵ جهان و اول خاورمیانه را کسب کند. همچنین این دانشگاه در حیطه علوم کشاورزی نیز با کسب رتبه ۷۱ جهانی، به عنوان برترین دانشگاه منطقه در این حیطه معرفی شد. دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در حیطه داروشناسی و سم‌شناسی برای اولین بار توانست حاضر شود و با کسب رتبه ۸۶ جهانی، بالاتر از تمام دانشگاه‌های خاورمیانه قرار گیرد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) افزود: همچنین در حیطه ایمنی‌شناسی، ریاضی و علم مواد ایران رتبه دوم منطقه را کسب کرده است. لازم به ذکر است که در حیطه ایمنی‌شناسی هیچ دانشگاهی از عربستان و ترکیه در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا وجود ندارد.

در جداول زیر عملکرد دانشگاه‌های کشور در ۱۲ حیطه موضوعی نمایش داده شده است.

جایگاه دانشگاه‌های ایران در ۱۲ حیطه موضوعی در جهان

فیزیک

علوم کامپیوتر

علوم کشاورزی

شیمی

علم مواد

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا