اخبار

موفقیت محققان دانشگاهی در ساخت دستگاه پکیج تصفیه پساب‌های صنعتی

بسپار می نویسد، تیم تحقیقاتی نانو پلیمر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به طراحی و ساخت دستگاه پکیج تصفیه پساب‌های صنعتی شده است.
به گزارش سرویس فناوری ایسنا، دکتر سعید بازگیر، مدیرگروه مهندسی پلیمر و سرپرست تیم تحقیقاتی نانوپلیمر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، پکیج تصفیه پساب‌های صنعتی را به عنوان یکی از دستاوردهای مهم این واحد دانشگاهی در زمینه فناوری نانو دانست و اظهار کرد: این پکیج از اجزای مختلفی تشکیل شده و در ساختار آن نانورس (nanoclay)، ارگانوکلی (organoclay) و نانو فایبر (به عنوان میکرو فیلتر) استفاده شده است.
وی با بیان اینکه تمایز مهم و کلیدی این پکیج تصفیه نسبت به سایر روش‌ها، مدت زمانی است که در تصفیه پساب‌های صنعتی نیاز دارد، گفت: زمان لازم برای تصفیه با استفاده از این پکیج، چهار تا پنج دقیقه است، این در حالی است که در روش‌های شیمیایی و بیولوژیکی زمانی بین شش تا 12 ساعت برای تصفیه پساب‌های صنعتی مورد نیاز است.
بازگیر، کم حجم بودن و حمل ونقل آسان این پکیج تصفیه را از دیگر مزایای آن دانست و تصریح کرد: پکیج تصفیه پساب‌های صنعتی در بسیاری از صنایع از جمله صنایع نفت، روغن، معدن، رنگ و … کاربرد دارد، که البته بیشترین فعالیت صورت گرفته از سوی واحد علوم و تحقیقات به کمک این دستگاه در زمینه تصفیه پساب‌های نفتی بوده است.
بر اساس این گزارش، دستگاه پکیج تصفیه پساب‌های صنعتی به عنوان یکی از دستاوردهای مهم واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو در زمینه فناوری نانو رونمایی شده است.
همچنین تیم تحقیقاتی نانو پلیمر واحد علوم و تحقیقات در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو از دیگر دستاوردهای علمی این واحد دانشگاهی همچون نانورس، نانوپیگمنت، نانوجاذب‌ها، نانوالیاف، نانو الیاف و فیلتراسیون، فیلتراسیون آب و پساب رونمایی کرده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا