اخبار

نانوعایق صوتی نازک با قابلیت جذب صوت و آب

بسپار/ ایران پلیمر یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانو، عایق‌های صوتی جدیدی را وارد بازار کرد که علی‌رغم ضخامت بسیار کم قدرت جذب و افت انتقال صوت و آبگریزی بالایی دارد.

به گزارش ایسنا، یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانو عایق‌های صوتی جدید مبتنی بر فناوری‌ نانو را به بازار عرضه کرد که قادر به رفع و کاهش صداهای ناخواسته است.

پروژه ساخت این عایق در سال 1395 تحت پوشش برنامه “نانومچ” ستاد توسعه فناوری نانو قرار گرفت تا با استفاده از حمایت‌های این برنامه بتواند مسیر تجاری‌سازی را طی کند.

 در این محصول دانش‌بنیان سازه‌های الیافی بی‌بافت با مواد نانو به شیوه‌ای مناسب پوشش داده شدند تا خواص عایق‌بندی صوت ایجاد شود. این عایق نتیجه 6 سال تحقیق و توسعه علمی بوده و خواصی نظیر انعطاف‌­پذیری بالا، نصب آسان و قابلیت آبگریزی را ارائه می‌دهد.

جذب و افت انتقال صوت، آبگریزی، عدم اشتعال و یا کندکنندگی آتش، زیبایی ظاهر به دلیل قابلیت رنگ‌پذیری و چاپ با طرح‌های متنوع و عدم ایجاد اثر منفی برای محیط و نصاب از جمله ویژگی‌های این عایق است.

ضخامت این عایق کمتر از یک سانتی‌متر و قابلیت انعطاف‌، حمل و نقل آسان و برش به شکل دلخواه را دارد.

عدم انتشار گاز سمی یا بو، عدم رشد میکروب، کاهش پرتی فضای داخلی پس از نصب نسبت به محصولات مشابه از دیگر مزایای این محصول است؛ ضمن آنکه در مقایسه با پشم سنگ با ضخامت یکسان، این عایق عملکرد بسیار بهتری دارد.

این محصول علاوه بر تاییدیه‌ نانومقیاس ستاد نانو، تاییدیه‌ آزمون‌های خواص صوتی از دانشگاه شریف و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی را نیز دارد.

پذیرش اولیه‌ ثبت پتنت این فناوری در آمریکا انجام شده و در داخل کشور نیز این فناوری به صورت پتنت به ثبت رسیده‌است.

بر اساس اعلام ستاد نانو، این شرکت با ظرفیت تولید روزانه بیش از 10 هزار متر مربع قادر به تولید ساختارهای الیاف بی‌بافت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا