اخبار

اختصاصی بسپار/ نانوپوشش های مقاوم در برابر تابش فرابنفش

بسپار/ ایران پلیمر حضور نانومواد در پوشش­های پایه ­آب و حلال پایه اثرگذاری بسیار مطلوبی دارد. پوشش­های شفاف جاذب فرابنفش و یا مقاوم در برابر آن اخیرا دو کاربرد عمده دارند: به عنوان لاک محافظ تابش فرابنفش بر روی سطوح چوبی و بازدارنده فرابنفش در محصولات پلیمری به منظور جلوگیری از تخریب آن­ها. به دلیل افزایش سالیانه شدت تابش فرابنفش، روش­های موثری که بتواند از پوست انسان، پلاستیک و قطعات پلیمری در برابر این اشعه محافظت کند بسیار مورد توجه قرار گرفته است. پرتوهای فرابنفش همچنین می­توانند منجر به آسیب­های بسیاری از جمله رنگ­ پریدگی، گچی شدن و یا حتی افت خواص مکانیکی در پارچه، پلاستیک و انواع پوشش­ها شوند. بنابراین، توسعه مواد جاذب اشعه فرابنفش در حوزه­های مختلف سلامتی و محیط­ زیست مهم تلقی می­گردد.

 

خلاصه بازار پوشش­های مقاوم در برابر تابش فرابنفش
بازار اصلی چوب، نما، نساجی، پوشش
ارزش بازار در سال ۲۰۱۲ ۳۶۵ میلیون دلار
سهم نانوپوشش %۵/۳
نرخ رشد  تا ۲۰۲۰ %۹/۴
ارزش بازار ۲۰۲۰ ۵۳۵ میلیون دلار
سهم نانوپوشش

 

نانومواد

در طی دهه اخیر، توسعه نانوموادی که گروه­های عاملی مسدود کننده تابش فرابنفش را دارند بسیار توسعه یافته است. اکسید روی، اکسید تیتانیوم و اکسید سریم از جمله نانوموادی هستند که در این بخش مورد استفاده قرار می­گیرند. نانومواد به دلیل مساحت سطح بالا نسبت به مسدود یا جذب کردن پرتوهای فرابنفش بسیار موثر عمل می­کنند.

بازارها

در صنعت نساجی، حضور لایه، رنگدانه و یا الیاف جاذب تابش فرابنفش موجب افزایش طول عمر پارچه خواهد شد. نانواکسید ­تیتانیوم و اکسید روی به عنوان مواد جاذب فرابنفش در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می­گیرند. اکسید روی همچنین در سطح الیاف پشم و پنبه استفاده می­شوند و علاوه بر خصوصیات ذکر شده موجب استحکام الیاف نیز خواهند شد. طیف جذبی اکسید روی نسبت به اکسید تیتانیوم گسترده­تر است و خصوصیات آنتی­استاتیک بهتری را ارائه می­دهد. همچنین از نانوذرات به عنوان مواد افزودنی در پوشش­هایی استفاده شده است که به منظور کاهش تغییر رنگ در فضای باز استفاده می­شود.

 

مترجم: مهندس بابک نظری، دانشجوی دکتری مهندسی پلیمر رنگ، پژوهشگاه رنگ

 

(ادامه دارد …)

متن کامل این مقاله  را در شماره ۲۱۷ دوماهنامه پوشرنگ از گروه مجلات بسپار بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق فیدیبو و طاقچه قابل دسترسی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا