اخباراخبار ویژهمقالات

اختصاصی بسپار/ نانوپوشش های مقاوم در برابر سایش

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ایران پلیمر  با مهندسی نانوکامپوزیت های پایه پلیمری، دست یابی به مواد بسیار سخت امکان پذیر شده است. در کاربردهای مقاوم در برابر سایش نیاز به پوشش هایی سخت می باشد. پوشش های قدیمی در چنین کاربردهایی نمی توانند جوابگوی نیاز بازار باشند.

 

خلاصه بازار پوشش های مقاوم در برابرسایش

بازار اصلی      خودرو، ماشین-کاری، هوافضا

ارزش بازار در سال ۲۰۱۲ ۵ میلیارد دلار

سهم نانوپوشش   ۱/۱ %

نرخ رشد تا ۲۰۲۰     ۳۷/۵ %

ارزش بازار ۲۰۲۰        ۶/۷ میلیارد دلار

سهم نانوپوشش   ۵/۵ %

 

نانو مواد

سختی سطوح ناشی از پوشش اعمالی و مقاومت سطح در برابر سایش با استفاده از نانومواد بدست می آید. مقاومت به خوردگی از دیگر تاثیرات استفاده از نانومواد است. حوزه تحقیقات در این زمینه بسیار فعال است و پیشرفت چشمگیری حاصل شده است. در حال حاضر کاربردهای تجاری زیادی در ارتباط با ساختارهای مکانیکی مواد وجود دارد .ساختارهای مقیاس نانو با دانه بندی حداقل و همچنین نانولایه ها خصوصیات سایشی را نیز بهبود می دهند. نانوپوشش ها همچنین به صورت موثری مقاومت حرارتی و مکانیکی را در سرامیک ها و آلیاژهای فلزی افزایش می دهند. پوشش های نانو نسبت به نمونه های مشابه خود میزان سایش کمتری را دارند. این بهبود در مقاومت در برابر سایش به سختی و مقاومت بالای نانومواد و تغییر شکستگی و حذف مواد به اندازه ذرات فوق العاده ریز نسبت داده می شود. پوشش های چند لایه در مقیاس نانو که از لایه های متناوب مواد تشکیل شده اند، عملکرد پوشش های نانوساختار را بیشتر بهبود می بخشند. نانو پوشش های چند لایه سختی و مدول فوق العاده ای را ایجاد می کنند.

بازارها

بازارهای هدف عبارتند از: صنعت ماشین آلات که هدف بزرگی برای توسعه به شمار می رود و همچنین بازار فلزات کاربردی که در حدود ۳۲ میلیارد دلار تخمین زده می شود. اهداف کاربردی دیگری مانند ساخت پله، نرده، عینک های ایمنی، روکش و مواد پرکننده دندان وجود دارد. همچنین پتانسیل تجاری بسیار زیادی در موتورها و دستگاه های صنعتی وجود دارد. بازار بالقوه این نوع پوشش ها و مواد پوشش دار طیف وسیعی از محصولات ورق فولاد، آلیاژهای نیکل تا ابزار برش و پردازش است. قطعات مقاوم در برابر سایش برای صنایع خودرو ، هواپیمایی و صنایع شیمیایی، ایمپلنت های جراحی زیست سازگار و مقاوم در برابر سایش تا قطعات کوچک الکترونیکی و ریز الکترونیک می باشد.

 

مترجم: مهندس بابک نظری، دانشجوی دکتری مهندسی رنگ

 

(ادامه دارد …)

متن کامل این مقاله  را در شماره ۲۱۷ دوماهنامه پوشرنگ از گروه مجلات بسپار که در اوایل آذرماه منتشر شده است بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق فیدیبو قابل دسترسی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا