اخبار

نخستین نمایشگاه ایران اکسپورت در انزوا!

خبرنگار بسپار می نویسد، نخستین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران با عنوان ایران اکسپورت به عنوان محلی برای معرفی توانمندی های صادراتی موجود در کشور به خریداران خارجی، می تواند فرصتی باشد برای مشتریان بالفعل و بالقوه تا بتوانند در اولین سفر خود به ایران، با دست پر به کشور خود باز گردند و در سفرهای بعدی بر حجم تجارت خود با کشور بیافزایند. اما این امر در این نمایشگاه محقق نشد!
با توجه به دستور رییس جمهور و پیشنهاد سازمان توسعه تجارت ایران، دکتر غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت مقرر نمود که این رویداد در سال اول همزمان با روز ملی خلیج فارس با عنوان نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران و با تاکید بر عملکرد هشت ساله ی دولت های نهم و دهم در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار و در تقویم نمایشگاهی کشور گنجانده شود و از سال دوم هر ساله همزمان با ایام برگزاری روز ملی صادرات (۲۹ مهرماه) پیش بینی و اجرا می شود.
قرار بوده نمایشگاه با رویکردی متفاوت و چشم اندازی سود آور برگزار شود اما عدم هماهنگی رییس ستاد برگزاری اولین نمایشگاه توانمندی های صادراتی کشور با وزیر صنعت، معدن و تجارت در برپایی نمایشگاه باعث شد تا ۴۵۴ صادرکننده داخلی و ۴۰۰ تاجر و بازرگان بین المللی سرگردان شوند! و نمایشگاه با یک روز تاخیر برپا شود. این تازه آغاز مشکلات این نمایشگاه بود. سالن ها در اختیار غرفه گذاران قرار گرفتند اما بدون غرفه! غرفه ای آماده تحویل نبود و مشارکت کنندگان مجبور به اسکان در غرفه هایی شده اند که در واقع نه مرزبندی و نه نشانی داشتند و تشخیص اینکه هر غرفه متعلق به کیست دشوار و گاهی غیرممکن بود! جدا سازی غرفه ها نه با پارتیشن بلکه با پارچه انجام شده بود، نه شماره ی سالن و نه شماره ی غرفه ی مشخص نبود. سردرگمی در میان افراد بازدیدکننده (هرچند اندک) بیداد می کرد. روز پایانی نمایشگاه نیز با فرض دیدار رییس جمهور که بالاخره هم انجام نشد تعطیلی نمایشگاه به غرفه گذاران اطلاع داده شد و عملا یک روز دیگر از میان رفت.
به هر شکل ایران اکسپورت در بعدازظهر ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ به کار خود پایان داد با شروعی پر تلاطم و پایانی پر حاشیه!
گزارش کامل را در نخستین شماره بسپار بخوانید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا