اخبار

نسل جدید مخازن سوخت ضد گلوله و انفجار در ماهواره و هواپیما از کامپوزیت ها

پژوهشگران کشور با استفاده از نانو پلیمرها نسل جدیدی از مخازن سوخت مقاوم برای هواپیما و موشک ها عرضه کردند که در صورت اصابت گلوله و جرقه منفجر نمی شود.
مهدی شاه محمدی، مجری طرح، با بیان اینکه در این پروژه تحقیقاتی با استفاده از کامپوزیتهای تقویت شده انعطاف پذیر مخازن سوختی با ویژگی های خاص تولید شد، افزود: در این پروژه مخازن سوختی با وزن و ضخامت کم و قابل انعطافی را عرضه کردیم که قابل استفاده برای هواپیما و همچنین خودروهای مسابقه ای است.
وی ماده اصلی این مخازن را نانو کامپوزیت و الیاف مقاوم ذکر کرد و اظهار داشت: مخازن عرضه شده مقاومت زیادی در برابر ضربه و همچنین تنش ها دارد؛ علاوه بر این، این مخازن ضد گلوله هستند و در صورت اصابت گلوله به آن مانع از خروج سوخت می شود.
وی در این باره توضیح داد: در این مخازن بالشتکی قرار داده شده است که در صورت اصابت گلوله و خارج شدن سوخت از مخزن موجب متورم شدن این بالشتک می شود. این امر مانع از خروج سوخت از مخزن می شود.
شاه محمدی، سیستم ایمنی داخل مخزن را از جمله بخشهای مهم این مخزن دانست و یادآور شد: زمانی که هواپیما در ارتفاع قرار می گیرد اکسیژن محلول در سوخت بخار می شود. بخارات سوختی به دلیل ایجاد اختلاف فشار در داخل و خارج مخزن موجب انفجار آن می شود از این رو لازم است تا این بخارات را توسط “ونت” (لوله) خارج شود.
مجری طرح با اشاره به ایرادات نصب ونت در هواپیماها، یادآور شد: در صورتی که هواپیما در میان جبهه ای از ابر قرار گیرد و رعد و برق ایجاد شود زمینه انفجار مخزن را فراهم می کند. این در حالی است که با مخازن عرضه شده در این پروژه سیستمی برای خروج بخارات سوختی نصب شد که دیگر نیازی به ونت نیست.
وی با اشاره به تصمیم سازمان هوانوردی مبنی بر جایگزین شدن مخازن سوختی فلزی با مخازن غیر فلزی، خاطر نشان کرد: این مخازن نسل جدیدی از مخازن ضد انفجار را عرضه کرده است که می تواند جایگزین مناسبی برای مخازن معمول باشد.

مجری طرح به بیان کاربردهای این نسل جدید مخازن پرداخت و اضافه کرد: این مخازن قابل استفاده در موشک ها و ماهواره ها، هلی کوپترها، شناورها و حمل و نقل مواد شیمیایی و سمی هستند.
شاه محمدی با بیان اینکه این مخازن بر روی خودروها نیز قابل نصب است، یادآور شد: این مخازن علاوه بر اینکه بر روی خودروهای مسابقه قابل نصب است می توان برای خودروهای معمولی نیز از آنها استفاده کرد. نصب این خودروها بر روی خودروها باعث می شود که در صورت سقوط خودرو و با وجود جرقه و آتش سوزی خودرو منفجر نمی شود.
وی با تاکید بر اینکه نمونه آزمایشگاهی این مخزن تست شده است، اظهار داشت: مخزن طراحی شده بر روی هواپیمای سسنا (Cesna) آزمایش شد و نتایج نشان داد که مقاومت سوختی آن از استاندارد تقویت شده بیشتر بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا