اخبار

نقش خاورمیانه در رشد بازار مواد پتروشیمیایی

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار می نویسد، بر اساس گزارش Grand View Research، بازار جهانی مواد پتروشیمیایی تا سال 2022 به ارزش 3/758 میلیارد دلار خواهد رسید. رشد صنایع اصلی استفاده کننده از مواد پتروشیمیایی نظیر صنعت ساخت‌وساز و حمل و نقل در کشورهای عضو گروه BRIC یکی از عوامل اصلی رشد این بازار محسوب می‌شود. وجود مواد خام فراوان در منطقه خاورمیانه تاثیر مثبتی بر رشد بازار خواهد داشت. رونق گاز شیل (shale gas) در منطقه آمریکای شمالی بهمراه رشد E&P در چین از عوامل دیگر رشد بازار در نظر گرفته شده‌اند. قیمت متغیر نفت خام و نفتا (naphtha) به دلیل عدم ثبات سیاسی در گروه OPEC و همچنین فاصله بین عرضه و تقاضا از چالش‌های پیش‌روی این بازار خواهند بود.

گاز اتیلن به عنوان محصول پیشگام در این بازار بیش از 4/28 درصد از حجم کل بازار مواد پتروشیمیایی در سال 2014 را به خود اختصاص داد. افزایش تقاضای پلی‌اتیلن، که عمدتا مربوط به صنعت بسته‌بندی می‌باشد، عامل محرکه رشد بازار اتیلن تا سال 2022 خواهد بود. گاز پروپیلن در حدود 15% از حجم کل بازار در سال 2014 را به خود اختصاص داد. در دوره سال‌های 2022-2015، بیشترین رشد در این بازار را بخش متانول با نرخ رشد 1/8 درصد در اختیار خواد داشت که عمدتا از رشد صنعت تبدیل متانول به الفین (MTO) نشات خواهد گرفت. سایر نکات مهم این گزارش عبارتند از:

حجم کل بازار مواد پتروشیمیایی در سال 2014 برابر 5/490 میلیون تن بوده که با نرخ رشد 1/5 درصد در دوره پیش‌بینی شده رشد خواهد داشت.

کشور چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده این بازار بوده و مصرف آن در سال 2014 بالغ بر 7/26 درصد برآورد گردید. افزایش تقاضای مواد مختلف پلاستیکی نظیر: پلی‌اتین، پلی‌پروپیلن، پلی اتیلن ترفتالات و سایر پلاستیک‌های مهندسی برای کاربرد در صنایعی چون: صنعت خودرو، بسته‌بندی و ساخت‌وساز از عوامل اصلی در رشد بازار منطقه‌ای به شمار می‌آیند. همچنین، این کشور با نرخ رشد 2/6 درصد در دوره هفت ساله بالاترین میزان رشد را به خود اختصاص خواهد داد.

سایر کشورهای آسیایی همچون هند، اندونزی، تایلند و ویتنام به دلیل افزایش صنعتی‌سازی و حمایت دولت از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) از رشد قابل توجهی برخوردار خواهند شد.

شرکت‌های اصلی که در این بازار نقش تعیین‌کننده را ایفا می‌کنند عبارتند از: Chevron Corporation، BASF، The Dow Chemical Company و ExxonMobil.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا