اخبار

نهمین مرز زمینی ایران و عراق ایجاد می‌شود

بسپار می نویسد، سفیر ایران در عراق از ایجاد نهمین مرز زمینی ایران و عراق در مندلی خبر داد و گفت: مجوز صادرات داروهای ایرانی به عراق صادر شد.
به گزارش فارس، سعید دانایی‌فر صبح امروز در چهل و هفتمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به تشریح وضعیت استراتژیک و تجاری عراق برای ورود بازرگانان ایرانی پرداخت و گفت: در سال گذشته بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار زائر عراقی به ایران سفر کردند که پیش‌بینی می‌کنیم، این رقم تا یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر برسد که درصد قابل توجهی از گردشگران کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه از این تعداد ۲۰ درصد به منظور درمان به ایران سفر می‌کنند افزود: این رقم برای افرادی که در عرصه توریسم سلامت کار می‌کنند می‌تواند برای سازماندهی کارها قابل توجه باشد، چرا که بیشترین برای درمان بیماری‌های چشم رقمی معادل ۲ هزار دلار، کشت حلزون ۲۵ تا ۲۷ هزار دلار و بیماری‌های قلبی رقم قابل ملاحظه‌ای در ایران هزینه می‌کنند.
وی باز شدن مرزهای عراق به روی کالاهای صادراتی ایران در حوزه مواد غذایی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تا چند ماه پیش تنها ارسال مواد غذایی به عراق از مرز پرویزخان، باشماق و پیرانشهر امکانپذیر بود ولی از دو ماه گذشته ارسال کالا از طریق مرزهای مرکزی جنوبی عراق مانند مهران، چزابه و شلمچه هم امکانپذیر شده است.

* «مندلی» نهمین مرز زمینی ایران و عراق می‌شود
وی از افتتاح نهمین مرز زمینی بین ایران و عراق خبر داد و گفت: به زودی شاهد آغاز کار مرز سومار – مندلی اضافه خواهد شد که مستقیماً می‌تواند تجارت ما را به بغداد متصل کند.

وی تعداد اندک شرکت‌های ایرانی ثبت شده در عراق را یکی دیگر از نقاط ضعف دانست و افزود: هنوز بخش خصوصی ما اراده جدی برای حضور در این بازار را ندارد در حالی که شرکت‌های ما حتماً باید دفاتر و شرکت‌های خود را در عراق ثبت کنند، در عین حال باید ایجاد مراکز تجاری برای ارتباط با تجار محلی را در دستور کار قرار دهیم.

وی تصریح کرد: بسته‌بندی متناسب با سلیقه مصرف‌کننده صورت نگرفته است و هنوز عمده کالاهایی که صادر می‌کنیم با بسته‌بندی و بروشورهای به تاریخ هجری شمسی و زبان فارسی و انگلیسی در صورتی که بازار مخاطب ما عربی است تا جایی که مسئولان عراقی تاریخ هجری شمسی درج شده روی کالاهای ما را به حساب تاریخ گذشته در نظر می‌گیرند و توصیه می‌شود، این مسئله حتماً اصلاح شود.

سفیر ایران در عراق ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای را از دیگر موضوعاتی عنوان کرد که اکنون در سطح وزارت بازرگانی دو کشور مطرح است و وزیر بازرگانی عراق از فروشگاههای زنجیره‌ای ما بازدید کرده تا بخش خصوصی و دولتی برای این کار وارد عمل شوند.

وی با انتقاد از حضور کمرنگ شرکت‌های بخش خصوصی در نمایشگاه‌های عراق افزود: در دو سال اخیر حضور ما در این نمایشگاه‌ها کمرنگ شده تا جایی که در ۱۰ روز اخیر نمایشگاهی در بغداد انجام شد که فقط ۱۰ شرکت ایرانی در آن حضور داشتند.

وی خطاب به بازرگانان ایرانی گفت: اگر می‌خواهیم در بازار عراق ماندگار شویم، باید به نکاتی مانند تحویل به موقع کالا، کیفیت کالا و قیمت‌های مناسب توجه کنیم و گرنه بازار را از دست خواهیم داد.

وی همچنین به حضور ایرانی‌ها در پروژه‌های خدمات فنی و مهندسی عراق اشاره کرد و گفت: اکنون ۴.۲ میلیارد دلار پروژه‌ها در اختیار شرکت‌های ایرانی در داخل عراق است و ۳۲ پروژه جدید نیز به شرکت‌های ایرانی واگذار شده که در صورت اختصاص بودجه اجرایی خواهد شد.

دانایی‌فر صادرات برق به عراق را از دیگر مواردی عنوان کرد که به حجم روابط تجاری دو کشور را توسعه می‌دهد افزود: در سالانه ۱.۳ میلیارد دلار برق به عراق صادر می‌کنیم و طبق آمار گمرکی خودمان ۷ میلیارد دلار هم کالا به این کشور صادر می‌شود که ارزش آن در هر تن ۵۲۰ دلار است که متوسط ارزش کالای صادراتی ما ۲۱۰ دلار است و این نشان می‌دهد که ما کالای آماده با ارزش افزوده بالاتر به عراق صادر می‌کنیم.

به گفته سفیر ایران در عراق بازار عراق کاملاً مصرفی است و کشش صادرات ۲۲ میلیارد دلاری را از ایران دارد چرا که هم فرهنگ مصرفی در این کشور رایج است و هم تولید به آن معنا ندارند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا