اخبار

نگاه ما به عراق یک بار مصرف است

بسپار می نویسد، مشاور معاون اول رئیس‌جمهور با انتقاد از نگاه‌های یکبار مصرف به بازار عراق گفت: وضع اقتصادی خوبی در بازار عراق نداریم.
رستم قاسمی در همایش چشم‌انداز بازار کاشی و سرامیک عراق اظهار داشت: ایران از نظر منابع هیدروکربنی رتبه اول در دنیا را داشته و به لحاظ منابع معدنی ترکیبی در دنیا بی‌نظیر است،همچنین همسایگی با 15 کشور و موقعیت جغرافیایی ممتاز از جمله ویژگی‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه است.

وی افزود: تحریم پدیده شومی است که هزینه‌های زیادی را دارد لذا در شرایطی که تحریم‌ها وجود دارد باید در مقابل زورگویی‌ها ایستادگی کرد.

رئیس ستاد بازسازی عراق گفت: عراق امروز به مخروبه‌ای تبدیل شده است که نیاز به بازسازی اساسی دارد و ایران نیز از نظر فرهنگی و اجتماعی نزدیکی قابل توجهی به کشور عراق دارد.

وی افزود: عراق از جمله کشورهایی است که هم پول و هم کار دارد لذا باید تلاش کنیم تا حضور در بازار عراق را توسعه دهیم.

وی با تاکید بر اینکه قانون و مقررات عراق قدیمی است، گفت: حاکمیت عراق به صورت حزبی است و دولت اقتدار ملی کمی دارد و در واقع احزاب در صحنه وزارتخانه‌ها حضور دارند. در این شرایط در کشور عراق فساد حزبی و فساد فردی هم به وجود می‌آید لذا برای کار در بازار عراق باید به همه این مسائل توجه کرد.

مشاور معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ما در بازار عراق وضع اقتصادی خوبی نداریم گفت: برخی تجار به بازار عراق به عنوان بازار یک بار مصرف نگاه می‌کنند در حالی که انتظار می‌رود تا در بازار عراق نگاه بلند‌مدت وجود داشته باشد.

وی افزود: یکی از کارهای ما متحد کردن احزاب و به خصوص شیعیان در کشور عراق است چرا که برای حضور در بازار عراق باید موقعیت سیاسی و اجتماعی مناسبی داشته باشیم.

قاسمی گفت: عراق حالت فدرالی دارد لذا تجار باید در استان‌های عراق فعال شوند و توصیه می‌کنیم که برگزاری نمایشگاه و معرفی کالاها بسیار می‌تواند موثر باشد.

وی افزود: کشور عراق برای سال آینده ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی برای افراد فقیر را در دستور کار قرار داده است و ما در حال مذاکره هستیم تا 200 هزار واحد مسکونی را به ایرانیان دهند.

قاسمی گفت: باید در بازار عراق به سه شاخص کیفیت، سرعت و قیمت توجه داشته باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا