اخباراخبار ویژهاقتصاد و مدیریت

نگاهی بر دورکاری در دوران کرونا

بسپار/ایران پلیمر همزمان با شیوع ویروس کرونا و لزوم کاهش حضور افراد در اجتماع، دورکاری و فراهم کردن بستر توسعه آن مورد توجه قرار گرفته است. در این زمینه یک کارشناس حوزه مدیریت ملزومات گسترش دورکاری و در پی آن تغییرات در سبک‌های مدیریتی ارگان‌ها را تشریح کرد.

درباره تاثیرات گسترش ویروس کرونا بر کار و سبک‌های مدیریتی و سازمان، اظهار کرد: زمانی که درباره دنیای کنونی همراه با کرونا صحبت می‌کنیم به یکسری الگوهای ذهنی جدید احتیاج داریم تا فعالیت‌های خود را ادامه بدهیم. در این زمینه، موضوع رهبری یا مدیریت مطرح می‌شود تا بتوانیم فرآیندها را رهبری کنیم که به آن رهبری دیجیتال می‌گویند که قبل از شیوع این ویروس، رهبری دیجیتال برای رهبران و مدیران  یک سازمان تعریف نشده بود.

وی با بیان اینکه مدیریت یا رهبری دیجیتال به یکسری اقدامات و ملزومات احتیاج دارد، گفت: یکی از این موارد جدی شدن موضوع دورکاری است که بسته به سیاست‌ها و ماهیت مشاغل متغیر است و در این راستا، به توسعه قوانین و مقررات دورکاری در کشور احتیاج است. بحث دیگر در این زمینه این است که چگونه به افراد برای کارکردن در خانه انگیزه بدهیم و چگونه برای آن‌ها کار تعریف کنیم و آن را از آن‌ها تحویل بگیریم.

ظهور تیم‌های مجازی با دورکاری

این کارشناس حوزه مدیریت افزود: کار گروهی یا تیمی نیز در این بین به تیم مجازی تبدیل شده که اعتماد بین افراد تیم از راه دور در این زمینه حائز اهمیت است. همچنین، اینکه چگونه مسئولیت‌ها بین افراد تیم تقسیم شود هم یکی دیگر از چالش‌های تیم مجازی است  که توصیه می‌شود تا رهبری تیم یا مسئولیت‌ها بین افراد جابه‌جا شود.

تفرشی درباره چگونگی ارزیابی عملکرد کارمندان در دوران دورکاری، توضیح داد: در دنیا یکسری نرم‌افزارها را توسعه دادند تا از طریق آن‌ها عملکرد افراد را مورد بررسی قرار دهند؛ بنابراین در حال حاضر سازمان‌های سنتی نیاز دارند تا این نرم‌ افزارها را در ارگان خود توسعه بدهند.

امنیت اطلاعات و پهنای باند از مهمترین چالش‌های دورکاریبه گفته وی سلامت روان نیز یکی از موضوعات مهم در دورکاری است و در دورکاری یکسری چالش‌ها هم وجود دارد که شامل امنیت اطلاعات است. علاوه براین، پهنای باند نیز در این راستا مهم است تا اختلالی در طول فرآیند دورکاری ایجاد نشود.

تفرشی ادامه داد: دورکاری نه تنها نباید کیفیت عملکرد را کاهش بدهد بلکه باید به‌گونه‌ای عمل شود تا عملکرد ارتقا پیدا کند، زیرا در حوزه مدیریت زمانی که موضعی جدیدی مطرح می‌شود باید به افزایش پاسخگویی و عملکرد توجه کرد؛ در غیر اینصورت دلیلی برای اجرای دورکاری نخواهد بود.

این کارشناس حوزه مدیریت، ارتقای مهارت‌های کارمندان همچون توانایی فعالیت با فناوری‌ها را از جمله ملزومات دورکاری دانست و خاطرنشان کرد: اگر از امروز برای دورکاری و تقویت آن در کشور اقدام کنیم، در روزهای آینده و بحران‌های دیگر آسیب‌های کمتری خواهیم دید.

ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا