اخبار

هیچ واحد تولیدی به دلیل بدهی به بانک ها تعطیل نمی شود

بسپار/ایران پلیمر مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران با بیان اینکه هیچ نهاد و بانکی نمی‌تواند واحد‌های تولیدی را به دلیل بدهی و مشکلات مالی تعطیل کند، گفت: این مصوبه ستاد در حکم قانون است.

 صابر پرنیان در گفت‌وگویی اظهار داشت: شرایط به وجود آمده بر اثر تحریم‌ها فرصت بسیار مناسبی برای تولید داخلی است و باید از آن خوب استفاده کرد.  

وی ادامه داد: تولیدکننده‌ها در حال افزایش ظرفیت تولید هستند. حفظ اشتغال و در مرحله بعدی ایجاد اشتغال جدید در دستور کار واحد‌ها قرار دارد. طبق قانون واحدی که در حال کار است نباید به هیچ بهانه‌ای از سوی نهادی ملزم به تعطیلی شود.

این مقام مسئول با اشاره به فعالیت ستاد تسهیل و رفع موانع تولید گفت: هیچ واحد تولیدی به علت چک برگشتی تعطیل نمی‌شود و هیچ نهاد و بانکی نمی‌تواند واحد‌های تولیدی را به دلیل بدهی و مشکلات مالی تعطیل کند، این مصوبه ستاد در حکم قانون است و ستاد رفع تحریم و موانع تولید و سازمان صنعت و استانداری‌ها برای مساعدت به محض اطلاع وارد مذاکره می‌شوند.   

پرنیان گفت: همه مشکل تولید، تنها کمبود نقدینگی نیست بسیاری از واحد‌ها مشکل مالی ندارند بلکه قوانین مزاحم و بروکراسی اداری پیچیده از موانع تولید است.  

وی ادامه داد: برای رونق تولید باید فضای کلان کسب و کار را بهبود ببخشیم و جهت گیری کلان اقتصاد به سمت تولید داخل باشد در این راستا باید همه قوا کمک کنند و همه مسئولان در کنار تولیدکنندگان باشند.

* نگاه بانک ها به تولید باید تغییر کند

نوده فراهانی، عضو هیات مدیره یک شهرک صنعتی نیز درباره موانع تولید گفت: واحد‌های تولید نرخ تسهیلات بالایی پرداخت می‌کنند و آستانه تحمل بانک‌ها در برخورد با واحد‌های تولیدی کوچک و متوسط بسیار پایین است.

وی ادامه داد: بانک‌ها دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های بانک مرکزی را دور می‌زنند به طور مثال در بحث وثایق درصدی از تسهیلات را به عنوان تضمین نگه می‌دارند و یا به سمت وثیقه ملکی در شهر‌ها رفته اند چراکه این نظر را دارند که واحد‌های صنعتی حتما زمین می‌خورند.

نوده فراهانی با اشاره به سخت‌گیری بانک‌ها تصریح کرد: نگاه بانک‌ها به واحد‌های تولیدی کوچک و متوسط باید تغییر کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تولیداتی در کشور داریم که در رده‌های ۲ و ۳ جهانی قرار دارند. مردم باید بدانند که تولیداتمان، ارزش‌های ملی محسوب می شوند و در این شرایط تولیدکنندگان، سربازان کشور هستند و باید از آن‌ها حمایت شود.

 

فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا