اخبار

واکسن کرونای ایران به مرحله تست انسانی رسید/ دختر رییس ستاد اجرایی فرمان امام اولین تزریق را دریافت کرد

بسپار/ ایران پلیمر اولین تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با نام “کُوو ایران برکت” امروز با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد. دختر رئیس “ستاد اجرایی فرمان امام” و مدیر مجموعه ای که این واکسن در آن توسعه یافته، اولین کسی بود که این واکسن را دریافت کرد.

علی عسگری معاون اجتماعی ستاد اجرایی و خلیلی، مدیرعامل یکی از شرکت های زیر مجموعه این ستاد دومین و سومین تزریق واکسن ایرانی کرونا را انجام دادند.

سعید نمکی وزیر بهداشت در جریان آغاز فاز انسانی آزمایش واکسن ایرانی کرونا گفت “تزریق به دختر دکتر مخبر پیامی بود به ملت ایران که چیزی را که قرار است به ملت ایران تزریق کنیم، خودمان باورش داریم و قبولش داریم و اگر عارضه ای داشته باشد ما و خانواده هایمان برای اولین بار با جان و دل خریداریم”.

وزیر بهداشت همزمان با تزریق انسانی واکسن کرونای ایرانی گفت “این روزی امیدوارکننده برای مردم است”.

واکسن  ” کُوو ایران برکت”را شرکت شفافارمد با نظارت بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام از ویروس کرونای غیرفعال ساخته است.

پیشتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران گفته بود واکسن‌ شرکت شفافارمد “مشابه واکسن شرکت چینی سینوواک” است.

مجریان این طرح می‌گویند ۳۶ هزار نفر برای فاز انسانی آزمایش واکسن کرونای ایرانی داوطلب شده‌اند. پذیرش داوطلبان در این برنامه شرایطی داشت از جمله سن افراد بین ۱۸ تا ۵۰ باشند و سابقه ابتلا به کرونا هم نداشته باشند.

گفته می‌شود داوطلبان در مدت کارآزمایی “در یک جای خاص” نگهداری می‌شوند چون به دلیل شیوع زیاد کرونا در جامعه اندازه‌گیری پادتن کرونا در خون آنها دچار اشکال نشود.

نه درباره این واکسن و نه درباره واکسن‌های دیگری که ایران می‌گوید در دست ساخت دارد تاکنون هیچ اطلاعات علمی منتشر نشده است.

 

دکتر حسینی مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا و رییس مرکز مطالعات بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: امروز  سه داوطلب واکسن را دریافت می کنند و به مرور مرحله نخست تا تزریق به داوطلب آخر که ۵۶ نفر هستند، ادامه خواهد داشت.

وی افزود: ۲ تزریق در روز صفر و ۱۴ انجام می شود و بعد از ۲۸ روز از آخرین تزریق نتایج اطلاع رسانی خواهد شد.

وی افزود: تاکنون بیش از ۶۵ هزار نفر داوطلب آزمایش انسانی واکسن کرونای ساخت گروه شفافارمد مجموعه ستاد اجرای فرمان امام (ره) شده اند که در مرحله نخست آزمایش روی ۵۶ نفر به صورت مرحله‌ای انجام می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا