اخباراخبار ویژهمقالات

اختصاصی بسپار/ پایدارکننده های PVC و نوآوری های امروز و آتی

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/اران پلیمر تولیدکنندگان پایدار کننده های پلی وینیل کلرید (PVC) هم چنان در زمینه بهبود کارایی و ایمنی محصولات خود تلاش می کنند. در این مقاله پیشرفت ها در زمینه افزودنی های پلی وینیل کلرید آورده شده است.

به نظر می رسد که کارایی و ایمنی اولویت های اصلی در تولید پایدار کننده های PVC است. بسیاری از پایدار کننده های PVC روی سامانه هایی بسیار پیچیده کار می کنند که حاوی هیچ ماده با ریسک بسیار زیاد (SVHC) نیستند، درحالی که هنوز عملکرد برتر را ارایه می دهند. این امر به ویژه در اروپا با توجه به وجود انجمن تولیدکنندگان پایدار کننده های اروپا (ESPA، یک گروه از بخش Cefic) که ۹ عضو آن بیش از ۹۵ درصد صنعت پایدار کننده های PVC در منطقه را در اختیار دارند، با اهمیت است. مدیر این انجمن می گوید، اعضای ESPA به طور پیشگیرانه متعهد شده اند که در سامانه های خود فقط از مولکول هایی استفاده کنند که طبق دانش فعلی تحت محدودیت های نظارتی آتی قرار نگیرند.
این هدف توسط ابزار Additive Sustainability Footprint (ASF) پشتیبانی می شود، که تحولی تازه از سوی کمیته افزودنی هایVinylPlus است و خود پروژه ای به رهبری رییس ESPA می باشد. ASF یک روش شناسی گسترده در صنعت است که مبتنی بر رویکرد ارزیابی چرخه عمر ماندگاری (Sustainability Life Cycle Assessment) است که توسط سازمان The Natural Step، یک سازمان غیردولتی (NGO) مشاور در VinylPlus، تهیه شده است. از طریق یک رویکرد ۱۰ مرحله ای، این ابزار به کاربران خود امکان می دهد تولید و استفاده از افزودنی های PVC در کل چرخه های عمر محصول، از جمله نقش مواد افزودنی در عملکرد محصولات PVC را ارزیابی کرده و ارتقا دهند.
به گفته شرکت Reagens، سامانه پایدار کننده اصلی ترین افزودنی مربوط به عملکرد در هر فرمول بندی PVC است. صابون های مایع مخلوط با فلز(LMM) معمول ترین شکل پایدار کننده مورد استفاده برای فراورش PVC نرم است، اما پایدار کننده های جامد به دلیل الزامات فزاینده فنی موردنیاز با اهمیت تر شده اند و الزام کاهش انتشار آلاینده ها را ایجاب می کنند.
شرکت Reagens طیف کاملی از پایدار کننده های مایع، از جمله محصولاتی با خاصیت خودروانکاری ذاتی و هم چنین انواع غیرروان کار تولید می کند که متناسب با فناوری های مختلف کاربردی طراحی شده است. مدیر بازرگانی Reagens می گوید که شرکت همانند محصولات معمول خود سامانه هایی را ارایه می دهد که با معیار بو و فنل (phenol) کم و میزان انتشار کم مطابقت دارند. مطابق با این مفاهیم، تمام محصولات موجود در سبد Reagens با عدم وجود مواد شیمیایی که توسط مقررات REACH محدود شده اند مانند CMR (سرطان زا، جهش زا، تولید مثل) دسته ۱ و ۲، پلی بوتیلن ترفتالات (PBT) و ED (مختل کننده غدد درون ریز) و سایر مواد شیمیایی نامطلوب مشخص می شوند.
مقررات REACH صنعت شیمیایی اروپا را به سمت محصولات ایمن تر سوق می دهد. تامین کننده هر محصولی از فهرست مواد SVHC لازم است که اگر آن ماده در مقدار بیش از ۱ درصد وزنی در محصول استفاده می شود، حضور آن محصول را در طول زنجیره تامین اعلام کند. این موضوع، انگیزه توسعه مواد شیمیایی جدید است و شرکت Reagens نسل جدیدی از صابون های مایع مخلوط با فلز (LMM) را تولید کرده است که نه تنها امروزه با مقررات REACH سازگاری دارند، بلکه به صورت درازمدت نیز با آن ها هم خوانی دارند. انواع صابون های جدید Reagens 600 & 900 مایع شامل محصولات عاری از هر نوع SVHC یا مواد بالقوه SVHC است.
شرکت Reagens فرایندی را ابداع کرده است که به شرکت امکان تولید واسطه های آلی فسفات (organophosphate) عاری از هرگونه آلودگی فنلی را می دهد. این امر، امکان فرمول بندی پایدار کننده های LMM (باریم/روی یا کلسیم/روی) را می دهد که گفته می شود دارای مقدار فنل صفر است. پایدار کننده های سِری Reagens 600 و ۹۰۰ Reagens نقش مهمی در کاهش مشکلات انتشار در محصولات نهایی دارند، به ویژه برای کاربردهای درونگاهی (indoor) که باید نیازهای نظارتی و فنی دقیق تری داشته باشند مانند کف پوش ها،  دیوارپوش ها و غیره.

برگردان: مهندس پدرام ملائکه
pedrammalaekeh@yahoo.com

 

(ادامه دارد …)

متن کامل این مقاله  را در شماره ۲۱۸ ماهنامه بسپار که در اواسط آذرماه منتشر شده است بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های ۰۲۱۷۷۵۲۳۵۵۳ و ۰۲۱۷۷۵۳۳۱۵۸ داخلی ۳ سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق فیدیبو قابل دسترسی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا