اخبار

پتروشیمی تبریز بازارهای صادراتی خود را توسعه می دهد

فیلیپین با خرید نخستین فرآورده پلیمری مجتمع پتروشیمی تبریز رسما به جمع خریداران محصولات پتروشیمی ایران پیوست.
به گزارش خبرگزاری مهر، در حال حاضر محصولات پتروشیمی ایران به ۶۵ کشور جهان در آسیا،آفریقا و اروپا صادر می شود که کشور فیلیپین هم با خرید نخستین محموله پلیمر به جمع خریداران محصولات پتروشیمیایی کشور پیوست.
مجتمع پتروشیمی تبریز با انتشار گزارشی با اعلام اینکه مرداد امسال در تولید فرآورده‌های پلیمری ۱۳ درصد و فروش این محصول به بازارهای داخلی و خارجی ۵۶ درصد رشد حاصل شده است، اعلام کرد: در دومین ماه فصل تابستان بخش عمده محصولات پتروشیمی این مجتمع به چین و ترکیه صادر شده است.
بر این اساس کل تولید مجتمع پتروشیمی تبریز در پنج ماه نخست سالجاری به ۳۲۵ هزار تن و فرآورده‌های قابل عرضه آن به ۱۴۲ هزار تن رسیده است.
در این مدت ۱۵۰ هزار تن انواع فرآورده‌های شیمیایی و پلیمری به ارزش ۲ میلیارد و ۲۴۰ میلیون ریال در اختیار صنایع پایین دستی داخلی قرار گرفت و ۱۸ هزارتن محصولات پلیمری نیز به ارزش ۲۴ میلیون دلار به ۹ کشور صنعتی جهان صادر شد.
در پنج ماهه نخست سالجاری ترکیه و چین در صدر مشتریان خارجی مواد پلیمری پتروشیمی تبریز قرار گرفتند، ضمن این که فیلیپین نیز از مرداد ماه امسال به جمع مشتریان خارجی پتروشیمی تبریز پیوسته است.
سال گذشته طرح توسعه مجتمع پتروشیمی تبریز به عنوان یکی از بزرگترین طرحهای پتروشیمی در شمالغرب ایران و به منظور تولید پلی استایرن مقاوم به طور رسمی در مدار بهره برداری قرار گرفت.
پتروشیمی تبریز هم‌اکنون سالانه ۱۵ هزار تن پلی‌استایرن تولید می‌کند درحالی که نیاز صنایع پایین‌دستی پنج برابر این مقدار است از این‌رو با بهره‌برداری از این واحد، واردات پلی‌استایرن به صفر می‌رسد و عرضه آن در بورس کالا افزایش می‌یابد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا