اخبار

پتروشیمی بوعلی پس از اطفای آتش سوزی چه وقت به مدار تولید برمی گردد؟/ قدردانی رییس جمهور از مهارکنندگان آتش

بسپار به نقل از شانا می نویسد، وزیرنفت با بیان این که پتروشیمی بوعلی سینا ظرف دو تا سه هفته آینده به وضع سابق بازمی گردد، گفت: برنامه ریزی برای رفع مشکل و راه اندازی مجدد این فاز از فردا آغاز می شود.

 • به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به ماهشهر، بیژن زنگنه بامداد امروز (شنبه، ١٩ تیرماه) پس از خاموش شدن مخزن ٢٠٠١c در کنار این مخزن حضور یافت و پس از تشکر از آتش نشانان به ارائه توضیحاتی برای خبرنگاران حاضر پرداخت.

  وی با بیان این که مدیریت بحران و فرماندهی عملیات اطفای حریق آتش نشانی برای خاموش کردن پتروشیمی بوعلی سینا بسیار درست و حرفه ای عمل کرد، به تشریح این عملیات پرداخت و افزود: تیم آتش نشانی باید پس از خاموش کردن برج پارازایلین، دو مخزن پر از مواد هیدروکربوری را خاموش می کرد که یکی از آنها صبح پنجشنبه (١٧ تیرماه) خاموش شد.

  زنگنه با اشاره به این که عملیات خاموش کردن آتش در مخزن ٢٠٠١c با وجود چند بار حمله به این مخزن نتیجه نداشت، افزود: بنابراین انتقال بخشی از موجودی مخزن در دستور کار قرار گرفت که این انتقال به درستی انجام شد.

  وزیر نفت سپس به عملیات ضربتی و حمله به این مخزن در ساعت ١٤ روز جمعه (١٨ تیرماه) اشاره کرد و با بیان این که این حمله به دلیل شدت آتش بی نتیجه بود، خاطرنشان کرد: با کاهش هیدروکربور موجود در مخزن که قابل پیش بینی بود عملیات بهتر انجام شد.

  وی مهمترین بخش عملیات را خنک کردن مخازن ال پی جی، بنزن، لایتنت و نفتا عنوان کرد و افزود: خنک نگهداشتن این مخازن کار بسیار سنگینی بود که از سوی کارکنان پتروشیمی بوعلی سینا، شهید تندگویان، بندر امام، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، سازمان بنادر و استانداری خوزستان انجام شد تا دما و فشار در این مخازن بالا نرود.

  زنگنه با بیان این که تلاشها در ساعت ٢ بامداد امروز (شنبه، ١٩ تیرماه) به نتیجه نشست و آتش پتروشیمی خاموش شد، افزود: فوم ریزی و خنک سازی در مخزن این پتروشیمی درحال انجام است تا زنجیره آتش تکرار نشود.

  وی با بیان این که پتروشیمی بوعلی سینا ظرف دو تا سه هفته آینده به وضع سابق بازمی گردد، تصریح کرد: البته بازگشت برج پارازیلین طول می کشد.

 •  

  •  بیژن زنگنه وزیر نفت، مراتب قدردانی دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری را از فرماندهان عملیات آتش نشانی و به ویژه آتش نشانان شجاع و فداکار درگیر عملیات دور ساختن و خاموش کردن آتش در پتروشیمی بوعلی سینا و همینطور شرکتهای ملی مناطق نفتخیز جنوب، پتروشیمی بندر امام، ملی حفاری ایران، سازمان منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر و سایر بخشهای دست اندرکار به ایشان ابلاغ کرد.
  • زنگنه همچنین در نامه های جداگانه ای، مراتب قدردانی رئیس جمهوری را از نقش سازنده استاندار خوزستان، ستاد بحران استان و نهادهای فعال در این استان از جمله شهرداری، هلال احمر، سازمان بنادر و دریانوردی و سایر نهادهای درگیر در فرونشاندن آتش در پتروشیمی بوعلی سینا به استاندار خوزستان ابلاغ کرد.

    

   • رئیس جمهوری در پی مهار آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا، از آتش نشانان شجاع و فداکار، شرکتهای نفتی دست اندرکار و همچنین کلیه نهادها و سازمانهایی که در فرونشاندن این آتش گسترده همکاری داشته اند، قدردانی کرد.

    

   

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا