اخبار

پتروشیمی شازند به بخش غیردولتی واگذار شد/ پالایشگاه نفت تهران با این خرید به پتروپالایشگاه تبدیل شد

بسپار/ ایران پلیمر وزیر اقتصاد اعلام کرد: واگذاری شفاف پتروشیمی شازند به ارزش نقد ۲۴ همت از سوی زیرمجموعه بانک ملی به خریدار صاحب اهلیت با مصوبه دولت انجام شد.

سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در صفحه شخصی خود در X (توییتر) نوشت: واگذاری شفاف پتروشیمی شازند به ارزش نقد ۲۴ همت از سوی زیرمجموعه بانک ملی به خریدار صاحب اهلیت، نتیجه مصوبه تحولی بهمن‌ماه هیأت وزیران و گام مهمی بود در اجرای فرمان رهبر انقلاب و مطالبه مردم مبنی بر خروج از بنگاه‌داری بانک‌ها است.

رئیس هیئت مدیره و رئیس کارگروه سرمایه‌گذاری پالایشگاه نفت تهران از خرید بیش از ۵۰ درصد سهام پتروشیمی شازند از سوی پالایشگاه نفت تهران و تبدیل این مجتمع پالایشی به پتروپالایشگاه خبر داد.

وحید عبیری در گفت‌وگو با خبرنگار شانا در این باره گفت: بر اساس سند راهبردی و مطالعات بلندمدت متخصصان و کارشناسان بازار سرمایه و پالایشگاه و بررسی‌های تحلیلی کمیته‌ سرمایه‌گذاری، شرکت پالایش نفت تهران امروز ۵۱.۳ درصد از سهام عمده پتروشیمی شازند متعلق به گروه توسعه ملی به ارزش حدودی ۲۴.۱ هزار میلیارد تومان را خریداری کرد.

وی افزود: این اقدام با نظر موافق هیئت مدیره شرکت پالایش نفت تهران به‌منظور تکمیل و توسعه عمودی زنجیره ارزش فرآورده‌های پالایشگاه، جلوگیری از خام‌فروشی با رویکرد پتروپالایشی شدن، تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر، امکان تأمین پایدارتر خوراک مایع پتروشیمی و استفاده بهینه از سود انباشته محقق شد.

رئیس هیئت مدیره پالایشگاه نفت تهران تأکید کرد: در این باره گزینه‌های مختلفی در کارگروه سرمایه‌گذاری شرکت بررسی شده بودند که بر اساس فیلتر شاخص‌های یادشده، دو گزینه از پتروشیمی‌ها نهایی شده و سرانجام به محض تغییر فرمول قیمت‌گذاری و لحاظ قیمت تابلو به‌عنوان ملاک قیمت‌گذاری پتروشیمی شازند از سوی گروه توسعه ملی (که از اقدام‌های شایسته وزارت اقتصاد تلقی می‌شود)، از این عرضه استقبال کردیم تا عصری نو در تاریخ ۵۵ ساله پتروپالایشگاه پایتخت آغاز شود.

عبیری بیان کرد: از تلاش‌های همه همکاران، کارشناسان حوزه سرمایه‌گذاری، متخصصان بازار سرمایه و همه عزیزانی که در این اتفاق بزرگ نقش‌آفرینی کردند، قدردانی می‌کنم.

وی افزود: اخبار مسرت‌بخش دیگری از پتروپالایشگاه تهران داریم که به مرور زمان منتشر خواهد شد و کام ۵۰ میلیون سهامدار این شرکت پالایشی را شیرین خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا