اخبار

پتروشیمی ها بزرگترین سهم در صادرات غیرنفتی کشور را داشتند

بسپار می نویسد، عملکرد تجارت خارجی ایران در هشت ماهه سال جاری منتشر شد. طبق این آمار حجم تجارت خارجی ۵۶ میلیارد و ۹۳۹ میلیون دلار رسید.
واردات کشورمان در مدت یاد شده به ۲۷ میلیارد و ۳۰۷ میلیون دلار رسید که این میزان واردات ۲۰ و ۹۵صدم درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است.میزان واردات کشورمان در هشت ماهه سال گذشته ۳۴ میلیارد و ۵۴۳ میلیون دلار بود.
عمده واردات کشورمان در این مدت به ترتیب به ذرت دامی با سهم ۳ و ۴۲صدم درصدی از کل ارزش واردات ، گندم خوراکی با یک و ۹۳ صدم درصد، خودرو سواری با حجم سیلندر بیش از ۱۵۰۰ سی سی و کمتر از ۲۰۰۰ سی سی با یک و ۹۰ صدم درصد ، لوبیای سویا با یک و ۸۹ صدم درصد و کنجاله سویا با یک و ۸۷ صدم درصد اختصاص دارد.
همچنین عمده کشورهای صادرکننده کالا به ایران در هشت ماهه سالجاری به ترتیب کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه وسوئیس بوده اند.
صادرات
همچنین در ادامه این گزارش آمده ،در هشت ماهه سال جاری صادرات غیر نفتی ایران به ۲۹ میلیارد و ۶۳۲ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ و ۴۸ صدم درصد کاهش داشت.
این گزارش حاکی است ، عمده کالاهای صادرشده شامل میعانات گازی با سهم ۱۷ درصدی از ارزش کل صادرات، محصولات پتروشیمی با ۳۵ درصد و سهم سایر کالاها ۴۸ درصد بوده است . عمده ترین خریداران کالاهای ایرانی هم در مدت یاد شده به ترتیب شامل کشورهای چین، عراق، امارات متحده عربی، هند و افغانستان بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا