اخبار

پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق ایران: انجمن‌های جوانان کارآفرین تشکیل می شود

بسپار می نویسد، پدرام سلطانی در یادداشتی از تصویب اساسنامه انجمن‌های جوانان کارآفرین در هیات رئیسه اتاق ایران خبر داد.

۳ ماه پیش، خبر از موافقت هیات رییسه محترم اتاق ایران با تشکیل اتاق‌های جوانان در استان‌ها و شکسته شدن طلسم ۱۶ساله دادم. استفاده از نام “اتاق” برای این تشکل به دلائلی امکان پذیر نشد و نهایتاٌ قرار شد که این تشکل‌ها نام “انجمن جوانان کارافرین استان …” بخود بگیرند.

اگرچه استفاده از عنوان “اتاق جوانان” درست‌تر بود زیرا “اتاق جوانان” یک نهاد شناخته شده در بسیاری از کشورهای دنیاست و حتی اتاق بین‌المللی جوانان یک صندلی ثابت در فدراسیون جهانی اتاق‌ها به خود اختصاص داده است، اما اهمیت تشکیل تشکلی اقتصادی برای جوانان عضو اتاق و کارآفرینان جوان و خلاق بیش از توقف بر روی نام آن بود.

اساسنامه انجمن‌های جوانان کارآفرین در هیأت رئیسه اتاق ایران به تصویب رسید و به همه اتاق‌های کشور ارسال شد. برای اطلاع از مفاد این اساسنامه، فایل آن را در ادامه این خبر به اشتراک می‌گذارم.

اما لازم می دانم توجه همکاران جوانم را به نکاتی از این اساسنامه جلب کنم:

۱-  وظایف اصلی اتاق های جوانان در دنیا بر سه پایه، مسئولیت اجتماعی، شبکه سازی در کارافرینی و جانشین پروری قرار دارد. در ماده ۸ اساسنامه، این وظائف به تفصیل تعریف شده‌اند. توجه به این نکته لازم است که اتاقهای جوانان مکمل اتاقهای بازرگانی هستند و در موازی کاری با آنها کار نمی‌کنند.

۲-  عضویت در این انجمنها علاوه بر اعضای زیر ۳۹ سال اتاقهای بازرگانی، برای شرکتهای دانش بنیان و استارت اپ ها هم مجاز است. این تسهیل، به همگرایی و داشتن نهادی قانونی برای جوانان خلاق و نخبه در استانها کمک می‌کند.

۳-  برای فراهم سازی زمینه مشارکت بانوان در انجمن جوانان، سهمیه مشخصی برای عضویت بانوان در هیأت مدیره انجمنها پیش بینی شده است. ضروریست بانوان در این انجمنها عضویت و مشارکت فعال داشته باشند.

۴-  تشکیل انجمن جوانان کارافرین در هر استان، در هماهنگی با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان انجام خواهد شد. افراد واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به اتاق استان خود از زمان و نحوه ثبت نام در هیأت مؤسس انجمن جوانان کارافرین استان مطلع شوند.

۵-  درباره تشکیل انجمن ملی جوانان کارافرین پس از تشکیل حداقل ۱۰ انجمن استانی و بررسی کارکرد آنها در یک دوره، تصمیم‌گیری خواهد شد.

به همه دوستان جوانم، اعم از اعضای اتاق‌های سراسر کشور، شرکت‌های دانش بنیان و استارت اپ ها توصیه می‌کنم فعالانه در تشکیل این انجمنها مشارکت بجویند. انجمن جوانان کارافرین استان با یک حضور حداکثری می‌تواند نهاد توسعه کارافرینی و هم افزایی جوانان خلاق و نخبه و پیشران اکوسیستم کارافرینی و استارت اپی استان باشد. در شرایطی که فضای کارافرینی کشور خیلی مساعد و پشتیبان جوانان نیست، یک تشکل رسمی تریبونی خواهد بود برای مطالبه جدی‌تر اصلاحات در این زمینه.

از سوی دیگر همکاری اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، به منزله نهاد کسب و کارهای متعارف، با انجمنهای جوانان کارافرین، به منزله نماینده کسب و کارهای نوین و دانش بنیان، فرصت بی نظیری است برای بهره گیری هر دو از داشته‌های دیگری و همگرایی سرمایه و نوآوری.

مشتاقانه منتظر تشکیل انجمن جوانان کارافرین در تمام استانها خواهم بود و دست همکاران جوانم را از دور می‌فشارم.

 

– متن اساسنامه انجمن‌های جوانان کارآفرین از اینــجا قابل دسترس است.

منبع: اتاق‌ بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا