اخباراخبار ویژه

کریدور جایگزین کریدور شمال به جنوب ایران در عراق رونمایی شد/ پروژه ۱۷ میلیارد دلاری اتصال آسیا به اروپا در عراق کلید خورد!

بسپار/ایران پلیمر دولت عراق یک پروژه ۱۷ میلیارد دلاری برای ایجاد یک کریدور حمل و نقلی به سمت مرز این کشور با ترکیه را کلید زده است.

‌ به نقل از عرب ویکلی، دولت عراق یک پروژه حمل و نقلی برای اتصال زمینی آسیا به اروپا کلید زده که از جنوب این کشور تا مرز ترکیه کشیده خواهد شد.

بر همین اساس قرار است این مسیر حمل و نقلی به صورت جاده‌ای و ریلی از فاو به ترکیه کشیده شود و این کشور به یک مرکز ترانزیت کالا بین آسیا و اروپا تبدیل شود. عراق درواقع می‌خواهد با این اقدام یک راه جایگزین برای کانال سوئز ایجاد کند.

این موضوع در حالی رخ می دهد که چیزی حدود دو دهه است که عراق زیر بار اتصال راه آهن خود با خط ریلی ایران نمی رود؛ مسیری کوتاه که تنها 30 کیلومتر بوده و هزینه آن فقط 250 میلیون دلار است.

دولت عراق می‌خواهد در قالب این پروژه یک خط ریلی با امکان حمل و نقل مسافر و کالا با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت را ایجاد کند و مناطق مختلف این کشور را به این خط ریلی متصل کند. در حال حاضر شبکه ریلی عراق بسیار قدیمی و محدود بوده و در کنار داشتن تعدادی واگن‌های باری نفتکش روزانه یک رام قطار شبانه از بغداد به سمت بصره و برعکس در این کشور حرکت می‌کند.

فرطوسی می‌گوید: حدود نیمی از کار ساخت بندر بزرگ فاو در ساحل خلیج فارس تمام شده است.

فرهان الفرطوسی، مدیرعامل شرکت بنادر عراق تأکید کرد: ما به دنبال احیای طرح اتصال بغداد به برلین هستیم که عراق را به دیگر کشورها متصل می‌کند.

وی همچنین گفت که انتقال حجاج از عراق به مکه در عربستان سعودی بخشی از اهداف پروژه ۱۷ میلیارد دلاری است که دولت این کشور ساخت آن را کلید زده است.

مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا