مقالات

پلیمری ها چه تعداد کرسی بین ۵۰۰ شرکت برتر سال ۹۴ داشتند؟

 

بررسی آماری ۵۰۰ شرکت برتر ایران در سال ۱۳۹۴

 

سازمان مدیریت صنعتی رتبه ­بندی سال ۱۳۹۴ شرکت­های برتر ایران (براساس اطلاعات سال مالی ۱۳۹۳) را برای هجدهمین سال متوالی تهیه  و منتشر کرده است. بنابر اعلام این نهاد هدف از رتبه بندی شرکت های برتر ایران عبارت است از : شفاف سازی فضای کسب و کار و جایگاه اقتصادی شرکت های ایرانی و رتبه بندی آ ن ها از  نظر میزان تاثیرگذاری در اقتصاد ملی، با هدف گسترش  رقابت در فضای کسب و کار بنگاه های اقتصادی.

این سازمان رتبه‌بندی شرکت های برتر ایران را برای سالیان متوالی تهیه کرده است و فهرست با الهام از رسالت سازمان با فراهم کردن آمار و اطلاعات شفاف و مفید در مورد بنگاه‌های اقتصادی کشور، فضای روشن‌تری از کسب و کار اقتصادی کشور ارایه می‌دهد و به مدیران، سیاستگذاران و پژوهشگران، یاری می رساند تا شناخت و درک دقیق‌تری از مقیاس، ساختار مالی و اقتصادی صنایع و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کشور بیابند. این اقدام مهم سازمان می تواند در فضای پسا تحریم و شرایط ورود به آزاد سازی اقتصادی همچنین ورود بنگاه­های تولیدی برتر به عرصه های بین المللی در قالب صادرات و تهیه آسان مواد اولیه محصولات تولیدی خود؛ سودمند واقع شود.

 

بسپار نیز در این گزارش سعی کرده این فهرست را با تمرکز بر شرکت­های مرتبط با صنعت پلیمر کشور بررسی کند. گروه پتروشیمی­ با ۲۸ شرکت عمده فهرست صنایع مرتبط پلیمری را تشکیل می­دهد و در رتبه­ های بعدی گروه محصولات شیمیایی و بهداشتی با ۱۰ شرکت؛ لاستیک و پلاستیک با ۸ شرکت؛ گروه وسایط نقلیه و قطعات خودرو، گروه بازرگانی و گروه سرمایه ­گذاری مالی هر کدام با ۲ شرکت؛ گروه فراورده های نفتی، شرکت­های پیمانکاری و گروه خدمات فنی و مهندسی هر کدام ۱ شرکت مرتبط به این حوزه را در این لیست دارند. لیست تفصیلی را در جدول شماره ۱ می­توانید مشاهده کنید.

 

خلاصه­ای از آمار

سازمان مدیریت صنعتی از سال ۷۷ اقدام به انتخاب ۱۰۰ شرکت برتر کرده به طوری که در سال ۹۴ این رقم به ۵۰۰ شرکت برتر رسیده که در ۲۸ شاخص و در ۲۹ گروه صنعتی با هم مقایسه و رتبه بندی شده است. امسال ۸۰۰ بنگاه تولیدی به طور داوطلبانه اقدام به ثبت‌نام و ارایه اطلاعات مالی خود به این سازمان کردند که از میان آن­ها ۵۰۰ شرکت برتر انتخاب شد. حداقل میزان فروش بنگاه تولیدی داوطلب در همایش شرکت‌های برتر باید بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال باشد.

 

همانطور که در عکس ۱ مشاهده می­کنید گروه پتروشیمی نقش پر رنگی در لیست ۵۰۰ شرکت برتر داشته است. این گروه با ۴۸ درصد سهم رتبه نخست صادرات و با ۲۳ درصد سهم رتبه نخست سودآوری را از آن خود کرده است. همچنین با داشتن به ترتیب ۱۶ و ۹/۶ درصد سهم از لحاظ ارزش افزوده و دارایی در جایگاه دوم و با ۱۲ درصد سهم در جایگاه سوم میزان فروش (درآمد) قرار دارد.

 

 

۱۰ شرکت برتر صادرات گرا براساس شاخص ترکیبی صادرات مشخص می­شوند. این شاخص نرکیبی از سه شاخص صادرات، رشد صادرات و نسبت صادرات به فروش است. . بنابراین ، شرکت هایی که در سال مالی ۱۳۹۳ صادرات داشته­اند، براساس شاخص ترکیبی صادرات رتبه بندی شده اند و ۱۰ شرکت اول فهرست به عهنوان شرکت­های برتر صادرات گرا معرفی شده­اند. همانطور که در عکس ۲ مشاهده می­کنید از بین این ۱۰ شرکت ۷ شرکت پتروشیمیایی هستند.

 

نگاهی جزیی به بخش­های مرتبط

اطلاعات شرکت­های مرتبط به حوزه پلیمر و رنگ در جدول ۱ جمع ­آوری شده است.

 

صد شرکت نخست

شرکت پتروشیمی خلیج فارس با میزان فروش ۳۰۸ میلیارد و ۴۲۵ میلیون ریالی در صدر شرکت های برتر ایران قرار دارد. این شرکت رتبه نخست صادرات، بالاترین ارزش بازار، بالاترین ارزش افزوده، بیشترین سودآوری و بالاترین رتبه فروش را در بین ۱۰۰ شرکت اول دارد. در عین حال از لحاظ بیشترین دارایی در رتبه ۹ قرار دارد. در بین ۱۰۰ شرکت اول دو شرکت پتروشیمی فجر و پتروشیمی مبین در لیست بیشترین صعود قرار دارند. پتروشیمی فجر با ۳۶ پله صعود از رتبه ۱۲۴ در سال ۹۳ امسال به رتبه ۸۸ صعود کرده و در بین ۱۰۰ شرکت برتر تازه وارد است.پتروشیمی مبین نیز با ۲۳ پله صعود از رتبه ۷۱ به رتبه ۴۸ دست یافته است.

در بین صد شرکت نخست ۱۶ شرکت مرتبط با صنایع پلیمر حضور دارند که از این بین  13 شرکت در گروه پتروشیمی و ۱ شرکت در هریک از گروه­های خدمات بازرگانی،شرکت­های چند رشته­ای صنعتی و سرمایه­گذاری­های مالی و یک شرکت یعنی کروز به عنوان مجموعه ساز قطعات خودرو در رتبه ۶۶ قرار دارند.


(ادامه دارد …)


در صورت تمایل به مطالعه متن کامل این گزارش لطفا شماره ۱۶۳ بسپار را در اسفندماه ماه ۱۳۹۴ ببینید.


 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا