اخبار

پلی‌استایرن‌ها رکورددار افزایش نرخ

بسپار می نویسد، در هفته دوم فوریه، بازارهای آسیایی روزهای پر رونقی را سپری کردند و در بیشتر گریدها افزایش نرخ ثبت شد. به نظر می‌رسد چون قیمت محموله‌های تحویل مارس آرام آرام اعلام می‌شود، در هفته جاری افزایش نرخ بیشتری تجربه شد.

بیشترین افزایش نرخ مربوط به پلی‌استایرن معمولی و مقاوم هر کدام به ترتیب با ۱۲۱ و ۱۲۰ دلار و معادل بیش از ۸ درصد افزایش نرخ بود، افزایش شدید و یکباره پلی‌استایرن‌ها به دلیل افزایش شدید نرخ خوراک آنها یعنی استایرن منومر رخ داده است. قیمت محصول بنزن افزایش شدیدی یافته و به تبع آن محصول استایرن منومر و در ادامه، پلی‌استایرن‌ها دستخوش تغییر شده و افزایش چشمگیری در هفته جاری تجربه کردند.کمترین افزایش نرخ نیز به کالای پلی‌اتیلن سنگین فیلم و با ۱۰ دلار افزایش تعلق داشت. پلی‌اتیلن سبک فیلم و خطی و پلی‌اتیلن خطی سنگین بادی و تزریقی نیز در هفته جاری بدون تغییر نسبت به هفته گذشته بود.

خلاصه وضعیت مواد پلیمری در بازارهای آسیا:
نکته: قیمت کالاها به‌صورت CFR (تحویل در بندر مقصد) است.

اتیلن در جنوب شرق آسیا

در هفته جاری قیمت این محصول در بازارهای جنوب شرق آسیا با ۴۰ دلار افزایش روبه‌رو بوده و با ۱۰۷۵ دلار به ازای هر تن معامله شد.

روند قیمت اتیلن در سه ماه اخیر

قیمت این محصول بعد از دو صعود متوالی و پرقدرت، در روزهای پایانی سال ۲۰۱۶ دارای روندی تقریبا با ثبات بود، ولی در روز ۳۰ دسامبر ۲۰۱۶ با ۱۵ دلار کاهش به کار خود پایان داد. در هفته اول فوریه ۲۰۱۷ قیمت این محصول با ۴۰ دلار افزایش روبه‌رو بوده و با ۱۰۷۵ دلار به ازای هر تن معامله شد. در هفته دوم فوریه نیز این کالا به روند صعودی خود با قدرت ادامه داده و بعد از ۲۵ دلار افزایش به قیمت ۱۱۰۰ دلار رسیده است.قیمت پلی‌پروپیلن نیز با افزایش شدید نرخ مواجه شده است. قیمت این محصول در هفته آخر ۲۰۱۶ با ۱۵۰ دلار افزایش مواجه شده بود، از ۶۵۰ دلار به ۸۰۰ دلار رسیده بود. افزایش نرخ این محصول در سال ۲۰۱۷ هم ادامه یافته و در هفته اول ژانویه با ۵۰ دلار افزایش مواجه شده است و در هفته دوم ژانویه نیز با ۵۵ دلار افزایش مواجه شد، تا در مجموع یک ماه اخیر این کالا با افزایش عجیب و شدید ۲۵۵ دلاری مواجه شود. روند افزایشی قیمت این کالا در هفته سوم ژانویه متوقف شده و معاملات در هفته جاری با قیمت ۹۰۵ دلاری صورت گرفت. در هفته چهارم ژانویه نیز این کالا دارای روندی صعودی بود و با همان قیمت ۹۴۰ دلاری به ازای هر تن معامله شد. در هفته دوم فوریه قیمت این محصول بعد از ۲۰ دلار افزایش به ۹۶۰ دلار رسیده است.

روند یک سال اخیر این محصول:

 

پلی‌اتیلن سبک فیلم

در هفته‌ای که گذشت قیمت کالای پلی‌اتیلن سبک فیلم در بازارهای جنوب آسیا بدون تغییر نسبت به هفته پیش بوده و با ۱۳۳۰ دلار به ازای هر تن معامله شد و این در حالی بود که در هفته گذشته نیز این کالا با ثبات بوده است.

پلی‌اتیلن سبک خطی: در هفته‌ای که گذشت قیمت کالای پلی‌اتیلن سبک خطی در بازارهای جنوب آسیا بدون تغییر نسبت به هفته پیش بوده و با نرخ ۱۲۱۵ دلار به ازای هر تن معامله شد، این در حالی است که قیمت این کالا در هفته گذشته ۲۵ دلار افزایش را تجربه کرده بود.این گروه در هفته جاری روندی با ثبات را سپری کرد و گریدهای تزریقی، بادی و فیلم این گروه به ترتیب با قیمت‌های ۱۱۸۰، ۱۱۹۰ و ۱۲۰۰ دلار معامله شدند. این گروه در هفته گذشته روندی افزایشی را سپری کرده بود. تنها گریدی که در هفته جاری افزایش پیدا کرده بود، گرید سنگین فیلم و با ۱۰ دلار افزایش بود.

در هفته‌ای که گذشت قیمت کالای پلی‌پروپیلن نساجی در بازارهای جنوب‌آسیا با افزایش ۲۰ دلاری نسبت به هفته پیش مواجه بوده و با قیمت ۱۰۹۰ دلار به ازای هر تن معامله شد. این کالا در هفته گذشته نیز با افزایشی ۱۰ دلاری مواجه بوده است. البته با توجه به افزایش ۲۷۵ دلاری خوراک این محصول انتظار می‌رود قیمت این محصول در بازار‌های جهانی باز‌هم با افزایش مواجه شود. قیمت کالای پلی‌استایرن معمولی در هفته دوم فوریه ۱۲۱ دلار افزایش را تجربه کرد و پلی‌استایرن مقاوم با ۱۲۰ دلار افزایش مواجه شده و به ترتیب با ۱۵۴۶ و ۱۶۱۵ دلار به ازای هر تن معامله شدند.

قیمت کالا پلی‌استایرن مقاوم با شیبی زیاد در حال صعود است و به ۱۶۰۰ دلار به ازای هر تن رسیده است. در این هفته این کالا رکورد قیمت در دو سال اخیر را شکست و به بیشترین حد خود در دو سال اخیر رسید. در هفته‌ای که گذشت قیمت کالای PVC با ۲۰ دلار افزایش نسبت به هفته پیش روبه‌رو بود، به‌ این ترتیب با قیمت ۹۸۵ دلار به ازای هر تن و به‌صورت تحویل در بنادر اصلی هندوستان معامله شد. تقاضا در کشور هند با افزایش مواجه شده و خریدهای بیشتری در حال انجام است. به نظر می‌رسد این کالا به راحتی در هفته‌های آتی رکورد قیمت در دو سال اخیر را بشکند و به راحتی از سطح ۱۰۰۰ دلار عبور کند. با اتمام تعطیلات سال نوی چینی انتظار می‌رود تقاضا در این منطقه نیز با افزایش مواجه شود و با توجه به اینکه فصل زمستان و سرما در این منطقه نیز رو به اتمام است انتظار می‌رود در ماه‌های آتی این افزایش بیش از پیش نیز شود.

 منبع:دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا