اخبار

پلی‌استایرن‌ها رکورددار افزایش نرخ

بسپار می نویسد، در هفته دوم فوریه، بازارهای آسیایی روزهای پر رونقی را سپری کردند و در بیشتر گریدها افزایش نرخ ثبت شد. به نظر می‌رسد چون قیمت محموله‌های تحویل مارس آرام آرام اعلام می‌شود، در هفته جاری افزایش نرخ بیشتری تجربه شد.

بیشترین افزایش نرخ مربوط به پلی‌استایرن معمولی و مقاوم هر کدام به ترتیب با 121 و 120 دلار و معادل بیش از 8 درصد افزایش نرخ بود، افزایش شدید و یکباره پلی‌استایرن‌ها به دلیل افزایش شدید نرخ خوراک آنها یعنی استایرن منومر رخ داده است. قیمت محصول بنزن افزایش شدیدی یافته و به تبع آن محصول استایرن منومر و در ادامه، پلی‌استایرن‌ها دستخوش تغییر شده و افزایش چشمگیری در هفته جاری تجربه کردند.کمترین افزایش نرخ نیز به کالای پلی‌اتیلن سنگین فیلم و با 10 دلار افزایش تعلق داشت. پلی‌اتیلن سبک فیلم و خطی و پلی‌اتیلن خطی سنگین بادی و تزریقی نیز در هفته جاری بدون تغییر نسبت به هفته گذشته بود.

خلاصه وضعیت مواد پلیمری در بازارهای آسیا:
نکته: قیمت کالاها به‌صورت CFR (تحویل در بندر مقصد) است.

اتیلن در جنوب شرق آسیا

در هفته جاری قیمت این محصول در بازارهای جنوب شرق آسیا با 40 دلار افزایش روبه‌رو بوده و با 1075 دلار به ازای هر تن معامله شد.

روند قیمت اتیلن در سه ماه اخیر

قیمت این محصول بعد از دو صعود متوالی و پرقدرت، در روزهای پایانی سال 2016 دارای روندی تقریبا با ثبات بود، ولی در روز 30 دسامبر 2016 با 15 دلار کاهش به کار خود پایان داد. در هفته اول فوریه 2017 قیمت این محصول با 40 دلار افزایش روبه‌رو بوده و با 1075 دلار به ازای هر تن معامله شد. در هفته دوم فوریه نیز این کالا به روند صعودی خود با قدرت ادامه داده و بعد از 25 دلار افزایش به قیمت 1100 دلار رسیده است.قیمت پلی‌پروپیلن نیز با افزایش شدید نرخ مواجه شده است. قیمت این محصول در هفته آخر 2016 با 150 دلار افزایش مواجه شده بود، از 650 دلار به 800 دلار رسیده بود. افزایش نرخ این محصول در سال 2017 هم ادامه یافته و در هفته اول ژانویه با 50 دلار افزایش مواجه شده است و در هفته دوم ژانویه نیز با 55 دلار افزایش مواجه شد، تا در مجموع یک ماه اخیر این کالا با افزایش عجیب و شدید 255 دلاری مواجه شود. روند افزایشی قیمت این کالا در هفته سوم ژانویه متوقف شده و معاملات در هفته جاری با قیمت 905 دلاری صورت گرفت. در هفته چهارم ژانویه نیز این کالا دارای روندی صعودی بود و با همان قیمت 940 دلاری به ازای هر تن معامله شد. در هفته دوم فوریه قیمت این محصول بعد از 20 دلار افزایش به 960 دلار رسیده است.

روند یک سال اخیر این محصول:

 

پلی‌اتیلن سبک فیلم

در هفته‌ای که گذشت قیمت کالای پلی‌اتیلن سبک فیلم در بازارهای جنوب آسیا بدون تغییر نسبت به هفته پیش بوده و با 1330 دلار به ازای هر تن معامله شد و این در حالی بود که در هفته گذشته نیز این کالا با ثبات بوده است.

پلی‌اتیلن سبک خطی: در هفته‌ای که گذشت قیمت کالای پلی‌اتیلن سبک خطی در بازارهای جنوب آسیا بدون تغییر نسبت به هفته پیش بوده و با نرخ 1215 دلار به ازای هر تن معامله شد، این در حالی است که قیمت این کالا در هفته گذشته 25 دلار افزایش را تجربه کرده بود.این گروه در هفته جاری روندی با ثبات را سپری کرد و گریدهای تزریقی، بادی و فیلم این گروه به ترتیب با قیمت‌های 1180، 1190 و 1200 دلار معامله شدند. این گروه در هفته گذشته روندی افزایشی را سپری کرده بود. تنها گریدی که در هفته جاری افزایش پیدا کرده بود، گرید سنگین فیلم و با 10 دلار افزایش بود.

در هفته‌ای که گذشت قیمت کالای پلی‌پروپیلن نساجی در بازارهای جنوب‌آسیا با افزایش 20 دلاری نسبت به هفته پیش مواجه بوده و با قیمت 1090 دلار به ازای هر تن معامله شد. این کالا در هفته گذشته نیز با افزایشی 10 دلاری مواجه بوده است. البته با توجه به افزایش 275 دلاری خوراک این محصول انتظار می‌رود قیمت این محصول در بازار‌های جهانی باز‌هم با افزایش مواجه شود. قیمت کالای پلی‌استایرن معمولی در هفته دوم فوریه 121 دلار افزایش را تجربه کرد و پلی‌استایرن مقاوم با 120 دلار افزایش مواجه شده و به ترتیب با 1546 و 1615 دلار به ازای هر تن معامله شدند.

قیمت کالا پلی‌استایرن مقاوم با شیبی زیاد در حال صعود است و به 1600 دلار به ازای هر تن رسیده است. در این هفته این کالا رکورد قیمت در دو سال اخیر را شکست و به بیشترین حد خود در دو سال اخیر رسید. در هفته‌ای که گذشت قیمت کالای PVC با 20 دلار افزایش نسبت به هفته پیش روبه‌رو بود، به‌ این ترتیب با قیمت 985 دلار به ازای هر تن و به‌صورت تحویل در بنادر اصلی هندوستان معامله شد. تقاضا در کشور هند با افزایش مواجه شده و خریدهای بیشتری در حال انجام است. به نظر می‌رسد این کالا به راحتی در هفته‌های آتی رکورد قیمت در دو سال اخیر را بشکند و به راحتی از سطح 1000 دلار عبور کند. با اتمام تعطیلات سال نوی چینی انتظار می‌رود تقاضا در این منطقه نیز با افزایش مواجه شود و با توجه به اینکه فصل زمستان و سرما در این منطقه نیز رو به اتمام است انتظار می‌رود در ماه‌های آتی این افزایش بیش از پیش نیز شود.

 منبع:دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا