اخبار

پوشش نانوکامپوزیتی با قابلیت تغییر رنگ در اثر حرارت

بسپار می نویسد، محققان آلمانی موفق به ساخت پوشش نانوکامپوزیتی شدند که می‌تواند سطوح را در برابر گرما و خوردگی محافظت کند و همچنین با تغییر دما، تغییر رنگ دهد. این پوشش می‌تواند هنگام افزایش دما به رنگ قرمز درآید و اطلاعات بصری درباره شرایط زیرلایه به مصرف کننده بدهد.
به گزارش ایسنا، مؤسسه لایبنیتز در آلمان موفق به ارائه نانوکامپوزیتی شده است که می‌تواند سطوح مختلف را از گزند خوردگی محافظت کند. این پوشش بی‌رنگ بوده و خستگی سطح را به شدت کاهش می‌دهد. این پوشش نانوکامپوزیتی را به گونه‌ای می‌توان طراحی کرد که در شرایط مشخصی، رنگ ویژه‌ای به خود بگیرد برای مثال هنگام گرم شدن قرمز شود.
پیتر ویلیامز اولیویرا، از مدیران این مؤسسه می‌گوید: «افزودن پیگمنت به نانوکامپوزیت موجب می‌شود که این پوشش نه تنها سطوح را از خوردگی محافظت می‌کند بلکه می‌تواند با تغییر رنگ اطلاعات بصری به مصرف کننده بدهد. از این پوشش می‌توان درون کوره‌ها، لوله‌های دودکش و بخش‌های داخلی خودرو استفاده کرد.»

برای ایجاد رنگ قرمزی که ردی از قهوه‌ای در آن نباشد، محققان از ذرات سرامیکی با پیگمنت قرمز استفاده کردند که عاری از اکسید آهن است. ترکیبات شیمیایی که قبلاً استفاده می‌شد برای کاربردهای مختلف مناسب نبود. اولیویرا می‌گوید: «ترکیبات آلی می‌توانند رنگ قرمز زیبایی ایجاد کنند اما این ترکیبات در برابر حرارت مقاوم نیستند بنابراین لایه محافظ خوبی قلمداد نمی‌شوند. اکسید آهن می‌تواند در برابر حرارت مقاوم باشد اما نمی‌تواند رنگ قرمز مناسبی ایجاد کند.»

پوشش مشکی با ضخامت 2 تا 5 میکرون می‌تواند در برابر دمای 900 درجه سانتیگراد مقاومت کند اما این پوشش در دمای 500 درجه رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای می‌گیرد. محققان این مؤسسه در حال آزمودن پیگمنت‌های سبز و آبی به این نانوکامپوزیت هستند. این پیگمنت‌ها با اسپری کردن یا غوطه‌وری به نانوکامپوزیت افزوده می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا