اخبار

پوشش های نانو ساختار ضدخره برای بدنه کشتی ها تولید شد

گروه ترجمه و تولید محتوا دربسپار/ ایران پلیمر می نویسد، یک گروه از محققان University of Sydney Nano Institute یک پوشش نانو ساختار توسعه داده اند که بدون استفاده از اجزای سمی خواص anti-fouling ایجاد می کند.

 نتایج این تحقیقات در مجله ACS Applied Material & Interfaces به چاپ رسیده است. با توجه به ممنوعیت استفاده از مواد سمی بر پایه تری بوتیل قلع، تقاضا برای روش های جدید غیر سمی جهت جلوگیری از چسبیدن ریزسازواره های دریایی به بدنه کشتی افزایش یافته است. 

این پوشش جدید از nanowrinkle های الهام گرفته شده از گیاه حشره خوار Nepenthes استفاده می کند. این گیاه یک لایه آب را بر روی ساختار های کوچک اطراف لبه ورودی حبس می کند. این باعث ایجاد یک لایه لغزنده می شود. در نتیجه حشرات بر روی سطح سر می خورند. 

نانو ساختار ها از مواد مهندسی شده در مقیاس یک میلیاردم متر ( ۱۰۰ هزار برابر کوچکتر از عرض یک تار موی انسان) استفاده می کنند. چنانچه هر سطحی به مدت طولانی خیس باشد امکان تشکیل لایه ای از ریزسازواره ها بر روی آن وجود دارد. 

برای مثال تور ماهیگیری، دوربین ها و حسگر های دریایی و بدنه کشتی ها در معرض این خطر می باشند. سطوح لغزنده توسعه داده شده بوسیله گروه Neto مانع چسبیدن باکتری ها شده و همچنین از تشکیل بیو فیلم های ریزسازواره های دریایی جلوگیری می کنند. در تست های آزمایشگاهی ، سطوح لغزنده تقریبا در برابر تمام گونه های متداول باکتری های دریایی مقاوم بودند اما بر روی نمونه های تفلون بیو فیلم بطور کامل تشکیل شد. از آنجا که تست در شرایط کنترل شده آزمایشگاهی رضایت اعضای گروه را جلب نکرد آنها نمونه ها را در شرایط اقیانوس نیز تست کردند. آنها سطوح تست را بر روی تور ها چسبانده و به مدت ۷ هفته در Sydney Harbour قرار دادند که نتایج خوبی بدست آمد.

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا