اخبار

پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران شکست: انحصار امریکا در تولید داروی سرطان پروستات

بسپار می نویسد، پژوهشگران ایرانی در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران توانستند خط تولید داروی تزریقی سرطان پروستات را که تولید آن منحصربه کشور امریکا بود، راه اندازی کنند.
مهدی نکومنش رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در گفتگو با مهر گفت: خط تولید صنعتی داروی”لوپرولایداستات” رونمایی و سپس راه اندازی شد که این دارو یک فراورده تزریقی یک ماهه برای سرطان پروستات است و البته این دارو مشابه داروی امریکایی با همین کاربرد است.
وی افزود: علاوه بر اینکه داروی تزریقی برای سرطان پروستات استفاده می شود، در درمان بیماریهای فیبروم رحم و نازایی در زنان نیز کاربرد دارد.
نکومنش با بیان اینکه ساخت این دارو منحصر به کشور امریکاست، افزود: دارویی که در امریکا به تولید می رسد هزینه ای معادل با 400 یورو دارد که داروی”لوپرولایداستات” مشابه داروی امریکایی باهمین کاربرد است.
به گفته وی اکنون می توانیم علاوه بر تامین نیاز کشور به کشورهای دیگر این دارو را صادرکنیم و البته ما توانستیم در دنیا دومین کشور تولید کننده این نوع از دارو باشیم.
نکومنش با اشاره به اینکه اکنون این دارو توسط شرکتی در مرکز رشد این پژوهشگاه که محققان ایرانی در آن فعالیت دارند به تولید رسیده، اظهار داشت: بنا داریم تا این دارو را به کشورهای سوریه و یمن صادر کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در این مرکز رشد امکان تولید گرید سه و نیم میلی گرمی نیز فراهم شده است، در صورتیکه امریکا تنها گرید هفت میلی گرمی را تولید می کند.
تولید این دارو توسط شرکت “واریان فارمد” در مرکز رشد پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی به ثبت رسیده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا